rankscore.pl

Biznes IT Marketing

Jaką klimatyzację wybrać do biura
Lifestyle

Jaką klimatyzację wybrać do biura?

Wybór rodzaju klimatyzacji do biura zależny jest przede wszystkim od powierzchni pomieszczenia, które na co dzień jest miejscem pracy. Nie bez znaczenia jest ilość osób, która w nim przebywa. To właśnie te dwa czynniki powinny stanowić główne źródło odpowiedzi na pytanie, jaką klimatyzację wybrać do biura. 

Klimatyzacja w biurze – dlaczego jest ważna?

Komfort pracy dla osób, które znajdują się w biurze, ma wpływ na wydajność pracowników i ich efektywność. Ponadto w gorące dni pracodawca musi – zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP – zapewnić swoim pracownikom dostęp do urządzeń regulujących wymianę powietrza w pomieszczeniach biurowych. 

Przepisy nie mówią o tym, że pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom klimatyzację w biurze. Alternatywą jest na przykład wiatrak. Jednak instalacja urządzenia klimatyzacyjnego osobom pracującym w biurze zapewnia wyższy komfort. Ponadto jest ona ekonomiczniejsza i umożliwia regulację temperatury. 

Jaką klimatyzację wybrać do biura? To zależne jest od wielkości pomieszczenia, bo według tego dobiera się urządzenie o odpowiedniej mocy. 

Klimatyzacja do biura – jaką wybrać?  

Obecnie przy budowie biurowców niemal zawsze bierze się pod uwagę montaż klimatyzacji. Z tego względu w nowoczesnych budynkach takie udogodnienie jest już dostępne. Klimatyzator można z powodzeniem zamontować już w istniejących biurach, wtedy bierze się pod uwagę:

  • wielkość pomieszczenia, 
  • ilość dostępnych pomieszczeń wymagających klimatyzowania, 
  • miejsce, w którym może być zamontowany klimatyzator, 
  • stopień nasłonecznienie pomieszczeń, 
  • liczbę pracowników, 
  • ilość sprzętów elektronicznych w pomieszczeniu. 

To, jaką klimatyzację wybrać do biura, zależy również od czynników ekonomicznych i częstotliwości użytkowania urządzenia. Jeśli będzie ono tylko sezonowe, to w biurach wystarczy klimatyzator przenośny. 

Oprócz nich wyróżniane są jeszcze dwa rodzaje klimatyzatorów:

  • Klimatyzatory split – najpopularniejszy rodzaj klimatyzacji do małych i średnich biur. W ich skład wchodzą urządzenia klimatyzacyjne ścienne, podłogowo-sufitowe, kasetonowe oraz kanałowe. Są to niewielkie urządzenia charakteryzujące się przystępnym designem i cichą pracą oraz mocą do 5 kW. 
  • Klimatyzatory multisplit – ten typ klimatyzatora przeznaczony jest do dużych powierzchni, gdyż z jego pomocą możemy z powiedzeniem schładzać kilka pomieszczeń w jednym czasie. Z urządzenia odprowadzane są specjalne dysze, które regulują temperaturę w pomieszczeniach. 

Montażyści urządzeń klimatyzacji podpowiedzą, jaką klimatyzację wybrać do biura i który jej rodzaj będzie najlepszy. Sprawdzonych fachowców znajdziesz na: https://fixly.pl/kategoria/montaz-klimatyzacji