rankscore.pl

Biznes IT Marketing

faktoring eksportowy
Biznes

Czym jest faktoring eksportowy?

Coraz więcej polskich firm decyduje się na eksport swoich towarów, by rozwijać biznes. Chociaż dzięki temu znacznie powiększa się rynek zbytu, dla wielu przedsiębiorców to również źródło obaw. W końcu faktury dla zagranicznych kontrahentów często mają bardzo długi termin płatności, a dodatkowo dochodzą wahania kursowe… Z pomocą przychodzi faktoring eksportowy, który korzystnie wpływa na płynność finansową firmy. Na czym polega to rozwiązanie? Przeczytaj! 

Na czym polega faktoring eksportowy?

Wystawiasz faktury z odległym terminem płatności, ale chcesz uzyskać gotówkę od razu? Zależy Ci na tym, żeby środki nie były zamrożone, a mogły dla Ciebie pracować? Chcesz uniknąć zatorów płatniczych? W tym wszystkim pomoże Ci faktoring. Na czym polega ta usługa? Przekazujesz fakturę firmie faktoringowej (faktorowi), która przelewa pieniądze ekspresowo. W terminie z faktury kontrahent płaci już nie Tobie, a właśnie faktorowi. 

Faktoring eksportowy to usługa przeznaczona dla tych krajowych przedsiębiorców, którzy prowadzą interesy z zagranicznymi kontrahentami – sprzedają towary poza Polskę. 

Kiedy i dlaczego warto skorzystać z faktoringu eksportowego?

Faktoring eksportowy to rozwiązanie dla tych firm, którym zależy na przepływie gotówki, rozwoju i osiąganiu celów biznesowych. Usługa w dużym stopniu zabezpiecza przed zatorami płatniczymi i pozwala uniknąć problemów z opłaceniem bieżących wydatków (np. gdy trzeba czekać na pieniądze nawet 30-120 dni).

Dzięki faktoringowi eksportowemu możesz:

  • oferować długie terminy płatności, co znacznie zwiększa atrakcyjność Twojej oferty na rynku,
  • dostosować się do wymagań Twoich kontrahentów,
  • częściowo ochronić się przed zmianami walutowymi, bo środki uzyskasz w konkretnym momencie,
  • zadbać o płynność finansową i możliwość opłacenia bieżących wydatków czy skorzystania z atrakcyjnych okazji rynkowych.

Jak uzyskać faktoring eksportowy?

Skorzystanie z faktoringu eksportowego jest naprawdę proste. Po wystawieniu faktury z odroczonym terminem płatności wystarczy przekazać ją firmie faktoringowej (faktorowi). Możesz podpisać umowę i uzyskać stały limit faktoringowy lub skorzystać z jednorazowego finansowania. Wszystko zależy od tego, czy wystawiasz regularnie faktury tym samym kontrahentom i jakie masz potrzeby. 

Po weryfikacji faktor przedstawia Ci dokładne warunki, które wystarczy zaakceptować (SMS-em lub podpisując umowę, w zależności od wybranej usługi). Później Twój kontrahent potwierdza zasadność transakcji (musi wiedzieć m.in. o zmianie konta bankowego, na które będzie płacić). 

Na koniec firma faktoringowa przelewa Ci pieniądze. Dzięki temu możesz dowolnie dysponować środkami, a gotówka nie jest dłużej zamrożona. W terminie spłaty z faktury kontrahent płaci na konto faktora.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat faktoringu międzynarodowego? Sprawdź artykuł: https://pragmago.pl/porada/faktoring-miedzynarodowy-eksportowy-i-importowy/. Poczytasz w nim również o faktoringu importowym.