rankscore.pl

Biznes IT Marketing

Technologia

Łącze internetowe – rodzaje i charakterystyka

Żyjemy w czasach, w których nie da się obejść bez internetu. Coraz więcej sprzętów RTV/AGD, takich jak na przykład lodówka, pralka jest obsługiwana za pomocą aplikacji mobilnych, działających przy pomocy wifi, a ich liczba ciągle rośnie! W związku z tym, stabilne łącze internetowe to aktualnie jedna z najpotrzebniejszych rzeczy w każdym domu. Jednak jakie łącze wybrać, aby wszystko działało sprawnie? Zapraszamy do lektury artykułu!

Sprawdź również: Przenośny router wifi – charakterystyka

łącze internetowe

Przewodowe łącze internetowe

Łącze internetowe- Telewizja kablowa

Telewizja kablowa cieszy się bardzo dużą popularnością wśród użytkowników. Jest to spowodowane faktem, iż płacimy jeden rachunek i za telewizję i za internet. Ponadto usługodawcy oferują wiele pakietów do wyboru, różniących się ilością kanałów oraz szybkością internetu, w którym każdy znajdzie odpowiednie rozwiązanie dla siebie.

Łącze internetowe – Światłowód

Światłowód to nic innego jak przewód zbudowany z włókna szklanego, który wykorzystuje fale świetlne do przesyłania danych. Dzięki nim, przesył potrafi osiągnąć naprawdę dużą prędkość (do kilku Tb/s). Ponadto pozwala również pobierać nawet te duże pliki w bardzo szybkim tempie (do 1 Gb/s). Charakteryzuje się niskim PINGiem (opóźnieniami w transmisji danych). Łącze światłowodowe oferuje najlepsze parametry internetu. Liczba podłączonych użytkowników ani czynniki zewnętrzne nie powodują zakłóceń. Z pewnością spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób.

Bezprzewodowe łącze internetowe

Wifi

Sieć wifi Jest bardzo często wybierana w domach lub mieszkaniach. Obiektem umożliwiającym nam łączenie z nią jest router, który zapewnia odpowiedni sygnał na określonej powierzchni. Z powodu zbyt słabego sygnału, niekiedy trzeba dokupić również dodatkową antenę. Sieć wifi działa na pasmach 2.GHz lub 5GHz. 

Sieć komórkowa

Siec komórkowa to sieć oferowana przez naszych operatorów. Prędkość transmisji danych w sieciach mobilnych jest ściśle uzależniona od liczby podłączonych do niej użytkowników. Stąd też, niekiedy łącze jest zbyt wolne. Czynnikiem wpływającym na prędkość sieci komórkowej jest również zastosowana technologia. Zwykle używana, gdy jest to jedyna możliwość do korzystania z  internetu.

łącze internetowe

Test łącza internetowego

Zauważasz problemy, takie jak wolno działający internet, wolno ładujące się pliki lub zacinanie stron internetowych? Być może prędkość Twojego internetu jest zbyt niska lub powstały jakieś niezidentyfikowane zakłócenia. Warto zrobić test łącza internetowego, który sprawdzi wydajność i prędkość internetu i wykryje ewentualne problemy z siecią. Test przeprowadza się w celu wykrycia ewentualnych drażniących kwestii związanych z Twoim połączeniem internetowym na konkretnym urządzeniu. Ważne jest, aby podczas wykonywania go, wszystkie pozostałe urządzenia były odłączone od sieci. Gdzie można go wykonać? Na internecie Istnieje wiele stron umożliwiających wykonanie bezpłatnego testu wydajności sieci. Po wpisaniu w wyszukiwarce “test łącza internetowego”, wystarczy wybrać dowolną stronę. 

Internet jest nieodzownym elementem życia. Aby móc korzystać z tego udogodnienia, trzeba zaopatrzeć się w odpowiednie łącze internetowe. Mamy nadzieję, że artykuł okazał się pomocny!

Zobacz także: Standardy sieci bezprzewodowych