rankscore.pl

Biznes IT Marketing

pomysł na biznes
Biznes

Jak chronić pomysł na biznes?

Mówi się, że każdy człowiek przynajmniej raz w życiu ma pomysł na biznes, który mógłby przynieść milionowe zyski. Trudno stwierdzić, ile jest w tym prawdy. Z pewnością jednak niektóre pomysły na biznes są niezwykle trafione. Masz wrażenie, że Tobie również udało się wpaść na taki pomysł? Koniecznie sprawdź, jak go chronić!

Pomysł na biznes – kiedy pomyśleć o jego ochronie?

Pomysły na biznes są różne – od genialnych produktów, takich jak Coca-Cola, przez różnego typu media społecznościowe, aż po aplikacje lub gry, które w krótkim czasie okazują się strzałem w dziesiątkę. Niestety, w dzisiejszych czasach niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w których pomysły na biznes są wykradane, a następnie wykorzystywane przez konkurencję – w związku z czym pomysłodawca zostaje z niczym. Jak uniknąć tak nieprzyjemnych sytuacji? Warto pomyśleć o ochronie pomysłu na biznes już na początkowym etapie – szczególnie jeśli dany pomysł ma naprawdę duży potencjał.

Jak chronić pomysł na biznes?

Zastanawiasz się, jak chronić pomysł na biznes? Sposobów na ochronę pomysłów na biznes jest wiele, dlatego warto wybrać tę metodę, która charakteryzuje się największą skutecznością. Rodzaj ochrony zależy od samego pomysłu – dobrym przykładem może być tutaj program komputerowy. O ile sam program nie może być chroniony przez prawo autorskie, o tyle uznanie go za utwór może rozwiązać ten problem.

Należy także pamiętać o możliwości skorzystania z tajemnicy przedsiębiorstwa, a także o podpisywaniu umów o zachowaniu poufności oraz umów o zakazie konkurencji. Innym rozwiązaniem jest ochrona pomysłu na biznes za pomocą znaku towarowego. Ochrona znaku towarowego trwa aż przez dziesięć lat. Może ona być przedłużana o kolejne okresy ochronne, również 10-letnie, dzięki czemu pomysł będzie chroniony bez żadnych ograniczeń czasowych.

Postaw na profesjonalne wsparcie prawne

Bardzo dobrym pomysłem może być skorzystanie ze wsparcia kancelarii prawnej, która specjalizuje się między innymi w prawie nowych technologii i w prawie IT. Podczas konsultacji z prawnikiem można dowiedzieć się, jakie są prawne metody ochrony pomysłu na biznes – a te z pewnością będą odznaczały się najwyższą skutecznością. Co istotne, doświadczona kancelaria może zapewnić wsparcie także a każdym etapie realizacji pomysłu – od zakładania firmy, przez realizację koncepcji, wprowadzanie nowego produktu na rynek, aż po skomplikowane kwestie prawne, jak zabezpieczenie własności intelektualnej czy dobór najlepszej metody rozliczenia.

Jak chronić pomysł na biznes – podsumowanie

Konieczność ochrony pomysłu na biznes to coś, o czym powinny pamiętać osoby poruszające się w obszarze nowych technologii. Podjęcie odpowiednich działań, oczywiście przy wsparciu doświadczonej kancelarii prawnej, pozwoli na pełną ochronę pomysłu na biznes oraz na rozwijanie firmy bez ryzyka, że pomysł zostanie wykradziony i wykorzystany przez konkurencję.

Tekst inspirowany: https://jakubowskazawada.com/

Materiał partnera