rankscore.pl

Biznes IT Marketing

Komputery i internet

Czym zajmuje się radca prawny?

Radca prawny zajmuje się przede wszystkim udzielaniem pomocy prawnej, doradza, sporządza opinie, można się do niego udać w sprawie konsultacji. Dodatkowo profesja ta pozwala na reprezentowanie przed urzędami jako uprawniony pełnomocnik lub obrońca. Choć kompetencje radcy prawnego i adwokata są niemalże identyczne, to jednak traktuje się je jako dwa oddzielne zawody.

Radca prawny czym się zajmuje?

Zawód radcy prawnego to niejako młoda profesja, powstała w latach sześćdziesiątych. Początkowo zajmował się on tylko obsługą prawną organizacji państwowych, mając ograniczone uprawnienia. W tamtym okresie radca prawny nie był zawodem wolnym. Mógł on jedynie pracować na określonych warunkach zatrudnienia przez przedsiębiorstwo. Z biegiem czasu zawód radcy prawnego coraz bardziej zbliżał się do profesji adwokata. Zakres jego uprawnień i kompetencji ówcześnie poszerza się. Z kunsztu administracyjno-handlowego przerodził się w pełnoprawnego reprezentanta w każdego rodzaju sprawach.
Radca prawny posiada wykształcenie prawnicze oraz skończoną aplikację radcowską i zdany pomyślnie egzamin zawodowy. Osoba praktykująca tę profesję posiada bezwarunkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Dzięki czemu klient ma zapewniony najwyższy poziom ochrony interesów.
Bazowym obowiązkiem radcy prawnego jest udzielanie pomocy prawnej. Przede wszystkim ma on na zadanie świadczenie porad, opracowywanie pism, weryfikowanie umów, jak również reprezentowanie klientów przed sądem i innymi organami administracji publicznej. Dodatkowo od lipca 2015 roku kompetencje radcy prawnego zostały poszerzone i od tego czasu może on być także obrońcą w postępowaniu karnym i karnoskarbowym.

Radca prawny – ile kosztuje jego usługa?

Koszt radcy prawnego zależy m.in. od stopnia skomplikowania sprawy, poświęconego czasu oraz zakresu działań. Opłata za sporządzenie pisma czy weryfikację umowy będzie na pewno niższa od reprezentacji w sądzie. Wynagrodzenie radcy prawnego zależeć też będzie od lokalizacji oraz posiadanego doświadczenia. Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości określa minimalne honorarium. Najniższa stawka za sporządzenie umowy to koszt 300 zł, konsultacja w sprawie rozwodu 360 zł, przygotowanie pisma urzędowego od 200 zł, natomiast odwołanie od wyroku sądu 1200 zł. Jak widać należy się przygotować na niemały wydatek. Doświadczony radca prawny w Warszawie za godzinę spotkanie policzy aż około 300 zł.

Instytucje oferujące darmową pomoc prawną.

W Urzędach Gminy oraz innych tego typu instytucjach niektóre grupy społeczne mogą skorzystać z darmowej pomocy prawnej. Należą do nich:
– osoby niesamodzielne
– osoby starsze
– osoby pobierające świadczenia pomocy społecznej
– osoby, które nie ukończyły jeszcze 26 roku życia.

Gdzie szukać radcy prawnego?

Najprostszą metodą znalezienia radcy prawnego jest Internet. Wiele kancelarii prowadzi strony internetowe, na których zamieszczają szczegółowy zakres swoich usług. Alternatywą jest także praca oraz portale ogłoszeniowe. Dodatkowo Okręgowa Izba Radców Prawnych zajmuje się spisem kancelarii i zrzesza prawników wykonujących tę profesję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.