rankscore.pl

Biznes IT Marketing

Technologia

Antena internetowa – jaką wybrać?

Każdy z Nas marzy o szybkim łączu internetowym. Router wifi jest powszechnie używany w bardzo wielu domach. Zewnętrzna antena internetowa znacząco poprawia jakość internetu. Jednak przed zakupem warto zastanowić się jakie parametry powinna posiadać. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie każda antena pasuje do każdego routera. Zastanawiasz się jaką kupić? Koniecznie przeczytaj artykuł, a dowiesz się jaką antenę internetową wybrać!

Zobacz jeszcze: Wzmacniacz sygnału wifi

antena internetowa

Antena internetowa – czym jest?

Gdy router wifi jest oddalony od naszego urządzenia mobilnego, często możemy dostrzec problemy z odpowiednią siłą sygnału. Dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na zakup odpowiedniej anteny internetowej. Podłączenie modemu pozwoli polepszyć moc sygnału. Antena internetowa zwiększa zasięg sieci bezprzewodowej oraz poprawia jej stabilność. Ma większą przepustowość transmisji. Niestety, czasami sama antena nie wystarczy, ponieważ problemy z niską jakością sygnału wynikają ze zbyt dużej ilości użytkowników podłączonych do sieci.

Parametry anten internetowych

Wyróżniamy trzy podstawowe parametry anten internetowych – kierunkowość, wzmocnienie i polaryzację.

Kierunkowość formuje kształt utworzonego pola magnetycznego. Pozwala nakierować moc sygnału w jedną stronę, osłabiając go tym samym z drugiej.

Wzmocnienie mówi nam o tym w jakim stopniu zwiększyła się moc napromieniowanego sygnału. Jednostka wzmocnienia to dBi.

Polaryzacja to zjawisko polegające na określeniu kierunku drgań fal poprzecznych, wektorów natężenia pola elektrycznego i magnetycznego. Aby uzyskać najlepsze efekty, odbiornik powinien mieć taką samą polaryzację jak nadajnik.

antena internetowa

Antena internetowa – rodzaje

Antena internetowa antenie internetowej nie równa. Potrafią się one znacznie od siebie różnić zarówno wyglądem, jak i zastosowaniem. Możemy wyróżnić następujące rodzaje:

  • Antena dookólna

Antena dookólna zaprojektowana w taki sposób, aby zyskać kształt 360 stopni. Kształtem przypomina walec. Najczęściej stosowane na krótkie i średnie dystanse. Zastosować ją można wewnątrz jak i na zewnątrz.

  • Antena kierunkowa

Antena kierunkowa znacznie różni się od anteny dookólnej. Podstawową różnicą jest fakt, że ta pierwsza z nich może przybierać różne kształty. Nadajnik, w stosunku do odbiornika, powinien być ustawiony w linii prostej. Stosowane są zwykle na duże odległości. Niestety na ten rodzaj anten ogromny wpływ mają czynniki zewnętrzne. Powodują zakłócenia, przez co ten rodzaj anten nie jest zbyt chętnie popierany przez producentów.

  • Systemy antenowe MIMO (Multiple Input Multiple Output)

Systemy antenowe MIMO są dobrym rozwiązaniem na uniknięcie zakłóceń wielościeżkowych. Wykorzystuje się w nim minimum dwie anteny tego samego typu w celu wzmocnienia sygnału na danym obszarze.

Anteny internetowe pozwalają pozbyć się problemu jakim jest słaba jakość internetu z routera wifi. Dodatkowo istnieją również rozwiązania dla tych, którzy w dalszym ciągu borykają się z zakłóceniami sieci. Zakup anteny jest więc świetnym sposobem na wzmocnienie sygnału internetowego.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Zobacz także: Sieć komputerowa – z czego się składa i jakie są rodzaje?