rankscore.pl

Biznes IT Marketing

Technologia

Co zainstalować na nowym komputerze – wybór istotnych rzeczy

Zapewnienie właściwego działania komputera nie kończy się tylko na jego zakupie. Wiele istotnych elementów musi zostać na niego pobranych, aby przystosować go do sprawnego działania. Jednakże pojawia się pytanie – co zainstalować na nowym komputerze?

Aktualizacje oraz sterowniki

Może to brzmieć nieco zaskakująco, ale warto na początku, po zakupie nowego komputera, sprawdzić czy zainstalowane są wszystkie najnowsze aktualizacje. O ile z reguły system po podłączeniu Internetu sam je wyszukuje i instaluje, to mogą się zdarzyć różne rzeczy, w wyniku których do tego nie dojdzie. Warto więc samemu i świadomie to ocenić i w razie potrzeby pobrać aktualizacje. Konieczne są również najnowsze wersje sterowników, przede wszystkim takich podzespołów, jak karta graficzna, płyta główna oraz procesor.

Program antywirusowy

Nowy komputer jest wyjątkowo zagrożony różnymi sieciowymi niebezpieczeństwami, począwszy od programów szpiegujących, poprzez złośliwe wirusy bądź boty rozsyłające spam w naszym imieniu oraz narzędzia do wyłudzania naszych danych czy dostęp do kont bankowych. W związku z tym niezbędne jest zainstalowanie skutecznego i dobrego programu antywirusowego. Rynek obecny jest w wiele takich programów, wskazówką mogą być więc testy i rankingi, które publikowane są co roku a ponadto przydatne mogą być opinie na różnych forach internetowych.

Przeglądarka internetowa

Często zdarza się tak, że obecna przeglądarka na nowym komputerze nie jest wystarczająco zadowalająca dla użytkownika, w związku z czym jej rola przypada na pośrednika do instalacji innej i skuteczniejszej przeglądarki internetowej. Tak naprawdę dostępnych jest kilka innych przeglądarek, różniących się między sobą poszczególnymi właściwościami czy korzyściami, niemniej jednak wybór zależy od indywidualnych preferencji. Są to między innymi bezpłatne Mozilla Firefox czy Google Chrome.

Programy biurowe

Do pracy, zarówno w celach biznesowych, jak i do użytku domowego, przyda się zainstalowanie programu biurowego. Powinien on zawierać pakiet niezbędnych opcji, jak: edytor tekstu, arkusze kalkulacyjne czy program do tworzenia prezentacji. Przede wszystkim, najbardziej znanym jest pakiet Microsoft Office, dostępny w wielu różnych opcjach, dostosowanych do użytku indywidualnego czy w miejscu pracy na kilku komputerach. Odpowiednikami powyższego pakietu są Open Office oraz Libra Office, działające w ograniczonym zakresie.

Programy do odtwarzania muzyki, filmów oraz zdjęć

Podobnie jak w przypadku przeglądarki internetowej, zainstalowane programy do odtwarzania filmów, muzyki oraz zdjęć mogą być niewystarczające dla danego użytkownika, toteż warto znaleźć i pobrać wersje o lepszej skuteczności i korzyściach. W przypadku tych do oglądania zdjęć, dodatkowym atutem będą te umożliwiające ich modyfikowanie. W przypadku oglądania filmów nadadzą się te, które zapewnią jego prawidłowe odtwarzanie oraz jakość obrazu. Z kolei dobre programy do słuchania muzyki dają dostęp do szerokiej gamy utworów z całego świata.