rankscore.pl

Biznes IT Marketing

iOS 15
Technologia

iOS 15 – jakie zmiany wprowadza nowe oprogramowanie?

Premiera iOS 15 już za nami. Z nowego oprogramowania Apple cieszyć się mogą świeżo upieczeni właściciele iPhone 13, jednak najnowszy system operacyjny można z powodzeniem zainstalować również na starszych smartfonach producenta. Czy warto? Oto lista przykładowych ciekawych zmian, które wprowadza iOS 15!

Rozbudowany portfel Apple

Nie jest tajemnicą, że w dobie płatności mobilnych noszenie przy sobie tradycyjnego portfela staje się coraz mniej konieczne. Inżynierowie Apple doskonale to dostrzegają – w iOS 15 Portfel Apple został rozszerzony o kolejne funkcje, takie jak dodawanie kluczy hotelowych, legitymacji służbowych czy kluczyków do samochodu.

Więcej prywatności i niezależności w Siri 

System operacyjny iOS 15 przynosi spore zmiany dotyczące korzystania z Siri. Od teraz treści dyktowane wirtualnej asystentce nie opuszczają telefonu i trafiają na serwery Apple. To ukłon w stronę użytkowników ceniących sobie prywatność i bezpieczeństwo, ale przetwarzanie komunikatów wyłącznie w telefonie ma spore znaczenie praktyczne. Głosowe sterowanie smartfonem jest możliwe także bez dostępu do sieci, na przykład w trakcie podróży samolotem.

Ulepszone rozmowy przez FaceTime

W trakcie pandemii zdecydowanie wzrosło znaczenie wideokonferencji, dlatego w nowym systemie operacyjnym Apple udoskonalono funkcje FaceTime. Obecnie oferuje ona dźwięk przestrzenny i tryb portretowy, a wielu użytkownikom z pewnością przypadnie do gustu rewolucyjna zmiana polegająca na tym, że do rozmowy audio lub wideo mogą dołączyć również użytkownicy systemów operacyjnych Android i Windows.

Unowocześnione powiadomienia

W nowym systemie operacyjnym funkcja powiadomień zyskała odświeżony design, jednak użytkowników bardziej zainteresuje udoskonalony sposób działania powiadomień. To z pewnością od lat jedna z najbardziej newralgicznych kwestii dla właścicieli smartfonów od Apple. Główny problem polegał na znalezieniu kompromisu pomiędzy nieskończoną liczbą powiadomień absorbujących użytkownika a ograniczoną liczbą informacji. W iOS 15 powiadomienia są sortowane w nieco inny sposób – pierwszeństwo zyskują informacje wymagające interakcji, przede wszystkim rozmowy. Pozostałe, mniej istotne powiadomienia, wyświetlają się w późniejszym okresie.

Sekcja udostępnione tobie

Ciekawą nowość stanowi sekcja Udostępnione Tobie. W niej użytkownik może znaleźć wszystkie treści, którymi podzielili się z nim znajomi. Oznacza to spore uproszczenie i oszczędność czasu. Sekcja jest dostępna w aplikacjach Safari, TV i Muzyka, Zdjęcia, oraz Wiadomości.

Udoskonalona aplikacja Zdrowie

Aplikacja Zdrowie od teraz pozwala lepiej troszczyć się o bliskich, których zdrowie jest szczególnie zagrożone, na przykład seniorów. Dane zgromadzone w aplikacji można bowiem udostępniać członkom rodziny, którzy otrzymają również powiadomienia o wszelkich niebezpiecznych zdarzeniach. Oprócz tego w aplikacji umieszczono powiadomienia dotyczące stabilności chodu, których zadaniem jest ostrzeganie przed ryzykiem upadku. Apple zapowiada, że w kolejnych aktualizacjach do aplikacji zostanie dodana także możliwość umieszczenia w niej certyfikatu covid-19.

Oprócz tego iOS 15 wprowadza liczne zmiany w przeglądarce Safari mapach Apple, ustawieniach prywatności, przeglądarce Spotlight, aplikacji Pogoda, możliwość otagowania notatek i przypomnień, a także tymczasowy backup w iCloud nawet po wykorzystaniu całej przestrzeni dyskowej.

Więcej nowości ze świata Apple można znaleźć na stronie https://www.macforce.pl/, witrynie profesjonalnego serwisu urządzeń marki Apple. Usługi świadczone przez MacForce można poznać w sekcji: https://www.macforce.pl/serwis/naprawa-macbookow-i-komputerow-mac/wymiana-dysku