rankscore.pl

Biznes IT Marketing

Technologia

Jak przyspieszyć internet w laptopie?

Prędkość internetu w dużej mierze zależy od łącza jakie posiadamy oraz szybkości przesyłania danych. Nie bez znaczenia jest także sprzęt jakim się posługujemy oraz jego parametry. Obecne większość klientów posiada internet bezprzewodowy, czyli taki przy którym niezbędny jest router WiFi.

Co możemy zrobić?

Większość problemów z połączeniem internetowym wynika z bardzo prostych przyczyn. Internet w laptopie można przyspieszyć zmieniając swój sprzęt na nowszy z lepszym procesorem i oprogramowaniem. Można także sprawdzić jaką prędkość ma internet od naszego operatora. Niekiedy istnieje opcja wykupienia lepszej oferty z większą ilością megabitów, albo przejście do sieci oferującej korzystniejszą ofertę oraz wyższe parametry.
Jednak nie każdy operator dociera wszędzie. Trzeba mieć to na uwadze szukając internetu dla siebie. Na prędkość internetu jaką oferuje dostawca ma wpływ lokalizacja. Przed podpięciem do sieci warto sprawdzić jaki najlepszy internet do nas dociera.

Sprawy techniczne – router

Jeśli posiadamy internet w laptopie, a jego prędkość nagle staje się niezadowalająca to źródło problemu może leżeć gdzieś indziej, niż u naszego dostawcy. Poprawę jakości połączenia możemy zacząć od prostych działań, które jesteśmy w stanie sami wykonać, bez pomocy fachowca. Internet w laptopie dostarczany jest za pomocą bezprzewodowego routera. Zacznijmy od sprawdzenia czy router WiFi jest odpowiednio podłączony do gniazdka, czy nie wyświetlają się na nim żadne komunikaty oraz czy jest po prostu sprawny. Router można także zresetować. W tym celu należy wyłączyć i włączyć urządzenie ponownie.
Router można skonfigurować używając do tego płyty CD, którą dostaliśmy od operatora sieci. Ważna jest również lokalizacja routera w domu. Internet w laptopie będzie działał najlepiej wtedy, gdy ustawimy router w centralnej części domu. Jeżeli router umieszczony został na parterze domu, a nasz komputer pracuje na piętrze, to należy przestawić go blisko laptopa oraz w zasięgu innych urządzeń.
W przyspieszeniu może pomóc także wyposażenie w dodatkowe anteny. Sygnał płynący z urządzenia może być zakłócony jeśli np.: ze względów estetycznych trzymamy go w szufladzie bądź szafce.

Czyszczenie laptopa

Czyszczenie laptopa z wirusów i przestarzałych plików także może pomóc w przyspieszeniu internetu. Zbyt wiele plików w systemie może przeciążać system operacyjny komputera, w związku z czym nie może on poprawnie działać i odbierać sygnału. Dodatkowym zagrożeniem są wirusy. Wprowadzić je możemy niechcąco do laptopa wgrywając programy bez licencji albo ściągając filmy. Reset systemu powinien oczyścić laptopa, a dodatkowo warto zainwestować w dobry program antywirusowy. Komputer należy systematycznie aktualizować. Aktualizacje pozwalają również na sprawniejsze działanie internetu. Równocześnie powinniśmy aktualizować także router. Może okazać się także, że nasz sprzęt nie spełnia wymagań i nie będzie poprawnie odbierał sygnału WiFi. Jeśli tak się okaże, to czas na zakup nowego laptopa z nowszym oprogramowaniem.