rankscore.pl

Biznes IT Marketing

Technologia

Jakie są największe zalety Linuxa – darmowego systemu operacyjnego?

Linux jest jednym z najpopularniejszych bezpłatnych systemów operacyjnych dostępnym na rynku, dlatego też nie można przejść obok niego obojętnie. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla tych osób, które poszukują bezpłatnej alternatywy dla systemu operacyjnego Windows.

Dlaczego warto?

Opisując największe zalety Linuxa warto wspomnieć oczywiście o tym, że jest to system całkowicie bezpłatny. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że z jego dobrodziejstwa mogą korzystać nie tylko użytkownicy prywatni, ale również firmy. W Internecie można znaleźć bardzo wiele sprawdzonych wersji systemu Linux, dzięki czemu każdy użytkownik znajdzie system operacyjny, który w 100% zaspokoi jego indywidualne oczekiwania. Linux jest doskonałym wyborem także dla tych osób, które w pierwszej kolejności stawiają na prywatność i bezpieczeństwo. Warto wspomnieć przede wszystkim o możliwości zaszyfrowania systemu, dzięki czemu nie zbiera on żadnych informacji o użytkownikach w przeciwieństwie do systemu operacyjnego Windows.

Jakie są kluczowe zalety Linuxa?

Jedną z największych zalet systemu Linux jest jego szybkość działania. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie Linux jest podstawowym systemem operacyjnych większości serwerów, routerów i zapór sieciowych. Szybkość działania systemu Linux docenią przede wszystkim profesjonalni graficy, animatorzy i programiści. Każdy kto korzystał z systemu Microsoft Windows bardzo dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że jego stabilność pozostawia wiele do życzenia. Poszczególne dystrybucje systemu Linux są oczywiście otwarte, dlatego też można je zoptymalizować do swoich potrzeb. Do największych atutów śmiało można zaliczyć także niewielkie wymagania sprzętowe.

Czym charakteryzuje się system Linux?

System Linux jest bardzo uniwersalny, dlatego też w dzisiejszych czasach tak wiele osób korzysta z jego dobrodziejstwa. Na rynku dostępne są wersje dla wielu różnych mikroprocesorów. Dzięki odpowiednim modyfikacjom system ten będzie można uruchomić nawet na bardzo nietypowych urządzeniach i układach elektronicznych. Dla wielu osób olbrzymią zaletą systemu Linux może okazać się także to, że dostępnych jest na niego wiele darmowych programów komputerowych. Godny uwagi jest między innymi fantastyczny pakiet LibreOffice, który jest darmowym odpowiednikiem pakietu biurowego MS Office. Jeżeli chodzi o programy graficzne, to godny polecenia jest GIMP, który w wielu zadaniach jest w stanie całkowicie zastąpić popularnego Photoshopa. Do grafiki wektorowej można skorzystać z programu Inkscape, który z kolei zastąpi popularny program Core Draw. Osoby, które chcą z kolei tworzyć zaawansowane animacje, mogą śmiało postawić na program o nazwie Blender. Profesjonalne programy jak powszechnie wiadomo nie należą do najtańszych wydatków, dlatego też tym bardziej warto sprawdzić co do zaoferowania mają darmowe odpowiedniki. W dużej mierze to właśnie dzięki nim będzie można zaoszczędzić wiele gotówki. Bezpłatne programy są oczywiście cały czas rozwijane przez autorów i społeczność.