rankscore.pl

Biznes IT Marketing

Technologia

Przenośny router wifi – charakterystyka

Mało kto, w dzisiejszych czasach, wyobraża sobie rzeczywistość bez internetu. Mamy z nim kontakt non stop, na odległość, a brak do dostępu do niego jest dla nas nie do pomyślenia. Jednym z wynalazków umożliwiającym nam bezprzewodowe połączenie z internetem jest przenośny router wifi. Jeżeli sama nazwa niewiele Ci mówi, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem!

Darmowe zdjęcie z galerii z karta, kartka, ręka

Przenośny router wifi – czym jest?

Przenośny router wifi to sprzęt elektroniczny, działający na kartę SIM. Podstawową różnicą między przenośnym routerem wifi, a tym stacjonarnym jest możliwość korzystania z tego pierwszego bez podłączenia do źródła zasilania. Działa na baterię, a więc można z niego korzystać w dowolnym miejscu. W domach jednak powszechnie używane są standardowe routery kablowe i mało kto potrafi się bez nich obejść. Przenośny router wifi jest rozwiązaniem dla podróżujących, lecz nie zawsze potrafi zapewnić nam internet. W wielu miejscowościach wciąż mamy brak dostępu do niego. W takiej sytuacji jak brak zasięgu u danego operatora, niestety niewiele zdziałamy.

Zobacz także: Kabel sieciowy

Parametry routera internetowego

Wyróżniamy kilka podstawowych parametrów routera wifi. Aby produkt spełniał nasze oczekiwania, dobrze jest się nad nimi pochylić jeszcze przed zakupem. Na co warto zwrócić uwagę?

  • Wielkość obsługiwanej karty SIM – jest to bardzo ważny aspekt, ponieważ niektóre przenośne routery obsługują karty SIM standard, niektóre micro-SIM, a jeszcze inne nano-SIM. Tak jak w przypadku posiadania mniejszej karty niż wymagana, można zaopatrzyć się w adapter, tak w przypadku posiadania karty standardowej wielkości – nie można obejść tego parametru.
  • standard wifi – do tej pory wyszło sześć rodzajów Wifi (od 1 do 6). Im wyższe oznaczenie, tym większa przepustowość. Większość przenośnych routerów wifi obsługuje standard wifi 6. 
przenośny router wifi
  • Bateria – często jedna z najważniejszych kwestii dla zainteresowanych zakupem przenośnego routera wifi. Aspekt ten jest bardzo ważny, ponieważ pokazuje nam ile będziemy mogli cieszyć się internetem. Największa pojemność spotykana na rynku to 10 000 mAh. Jednak jeżeli nie posiadamy pojemnej baterii, przydatny może okazać się powerbank. Z przenośnego routera wifi możemy również korzystać w momencie, gdy jest on podłączony do zasilania.
  • Szybkość połączenia – pokazuje nam z jaką prędkością będzie działał nasz internet. Najmniejsza zalecana prędkość połączenia to 150mb/s.
  • Ilość możliwych urządzeń – pokazuje liczbę użytkowników, jacy mogą podłączyć się do przenośnego routera wifi. Zwykle liczba ta zaczyna się od kilkunastu wzwyż.
  • Zabudowana konstrukcja – jeżeli mowa o urządzeniach mobilnych, warto zaopatrzyć się w taki nieposiadający wystających elementów. Podczas transportu i użytkowania routera w wielu miejscach, łatwo o uszkodzenia.

Router przenośny jest alternatywą dla urządzeń stacjonarnych. Można go transportować, dzięki czemu internet mamy zawsze pod ręką. Dodatkowo urządzenia te są małych rozmiarów, a co za tym idzie – nie zajmą nam dużo miejsca w torbie.

Zobacz także: Łącze internetowe – rodzaje i charakterystyka