rankscore.pl

Biznes IT Marketing

Technologia

Polski rynek oprogramowania CAD. Alternatywa dla Autocad.

AutoCAD to znany na całym świecie wiodący program do projektowania 2D. Jest to nieocenione narzędzie do kreślenia i detalowania, które rewelacyjnie pomaga tworzyć dokumentacje każdemu projektantowi. Niestety, dla nas użytkowników program jest płatny, a od jakiegoś czasu dodatkowo został obarczony czasowymi licencjami. Koszt utrzymania jednego, a tym bardziej kilku stanowisk znacznie urósł. Z tego względu warto zastanowić się nad tym, jaka jest alternatywa dla AutoCAD.

Oprogramowanie CAD dostępne na polskim rynku.
W obliczu dodatkowych subskrypcji nałożonych przez producenta, firmę Autodesk, na swój program do projektowania, w dość szybkim tempie zaczął się rozrastać rynek tańszych lub wręcz darmowych programów typu CAD. W pierwszej kolejności zaczęły się pojawiać programy mogące odtworzyć pliki ze skrótem .dwg oraz niekiedy pozwalające na minimalną, podstawową obróbkę takiego rysunku. W miarę rosnących potrzeb konsumentów pojawił się problem i pytanie: w czym pracować, jeśli potrzebujemy profesjonalny program do projektowania 2D w przystępnej cenie? W odpowiedzi na tę zagwozdkę pojawiło się na rynku wiele alternatyw dla AutoCADa, gwarantujących wydajne i profesjonalne narzędzie w odpowiednim budżecie. Firma Autodesk swoim użytkownikom kojarzy się z wysoką jakością niestety, sama marka podwyższa cenę programu. Czy jesteśmy w stanie znaleźć zamiennik o przybliżonej funkcjonalności i wydajności z ceną niezawierającą czegoś, co potocznie jest nazywane „podatkiem od luksusu”? Zdecydowanie tak. Spośród wielu dostępnych na rynku programów jest kilka, które ze spokojem może konkurować o miejsce na podium.

Top Apps, czyli programy CAD warte wypróbowania.
W poszukiwaniu zamiennika dla naszego programu do projektowania warto bliżej się przyjrzeć przetestowanym już przez użytkowników opcjom. Największą popularnością i pozytywnymi opiniami wśród płatnych, aczkolwiek przystępnych programów cieszą się GstarCAD, progeCAD i ZWCAD. Tu warto nadmienić, że przejście na program GstarCAD, staje się niemal niezauważalne, ponieważ program wyposażony jest w niemal identyczny interfejs jak AutoCAD. Obsługa zamiennika jest intuicyjna i dla osoby pracującej wcześniej na oryginalnej wersji nie stanowi najmniejszego problemu. Co ciekawe, producenci wspomnianych programów, mogą pochwalić się pakietem dodatków, które z powodzeniem działają, a sam Autodesk dopiero zamierza wprowadzić takie opcje na rynek. Jeśli chodzi oprogramowanie, które bez większych trudności możemy pobrać z Internetu, warto pochylić się nad pozycjami, takimi jak: QCad, LibreCad, TinkerCad, FreeCad oraz BRL-CAD. Wiadomo, że poszczególne programy będą różnić się od swojego pierwowzoru, ale z łatwością pozwolą tworzyć nam profesjonalne projekty, których jakość nie będzie odbiegać od takiego wykonanego w AutoCAD.
Z roku na rok przybywa użytkowników programów do projektowania. Rozwój technologii, wtyczki, filtry, wszystko to sprawia, że programy tego typu mają coraz większe zastosowanie, a tańsze i przystępne alternatywy dla AutoCad cieszą się coraz większym zainteresowaniem.