rankscore.pl

Biznes IT Marketing

Komputery i internet

Pozycjonowanie stron SEO, czyli jak zaistnieć w internecie

W dobie szybkiego rozwoju internetu duża część firm przenosi swoją działalność właśnie na płaszczyznę wirtualną. Pozwala to na zwiększenie zasięgu oraz pozyskanie nowych klientów, a przez to zwiększenie zysków. Jednakże, aby zaistnieć w internecie, należy posiadać stronę internetową, która będzie pojawiała się wysoko w wynikach wyszukiwania. Jest to możliwe do osiągnięcia poprzez pozycjonowanie stron SEO.

Pozycjonowanie – co to jest i z czym się wiąże?

Według definicji pozycjonowanie to działania mające na celu poprawienie pozycji danej strony internetowej w wynikach wyszukiwania. W obecnych czasach najpopularniejszą wyszukiwarką jest ta dostarczona przez firmę Google. Po wpisaniu w nią dowolnego hasła dostajemy wyniki, które według algorytmów najlepiej pasują do wyszukiwanej frazy. Pomijamy tutaj możliwość płatnego reklamowania strony na samym szczycie strony z wynikami. Pozycjonowanie ma na celu poprawienie pozycji w wynikach naturalnych.

Ustalanie kolejności wyników wyszukiwania

Każda wyszukiwarka korzysta z algorytmów sztucznej inteligencji, które oceniają strony pod względem podobieństw do konkretnych fraz. Jednakże nie oceniają one stron w taki sposób, jak dokonują tego ludzie. Mechanizmy działania wyszukiwarek powodują, że specjalne osoby, zwane webmasterami, mogą pomagać osiągnąć wyższe miejsca poprzez pozycjonowanie. Każdy właściciel zainteresowany wysoką pozycją powinien skorzystać z usług tego typu osób lub firm, ponieważ wykonają ono pracę kompleksowo i zagwarantują osiągnięcie dobrego wyniku.

Kod źródłowy zastosowanych programów jest objęty tajemnicą, każdej firmy, która dostarcza wyszukiwarkę. Jednakże ogólne zasady działania są dobrze znane, dzięki czemu można określić, dlaczego dana witryna jest wyżej od innych.

Algorytmy biorą pod lupę około 200 czynników, na podstawie których wyznaczają miejsce na liście. Można je podzielić na czynniki związane z treścią oraz z popularnością danej strony.
Na czynniki związane z treścią składa się ilość i unikalność zawartości, częstotliwość jej dodawania, występowanie słów kluczowych w tekście oraz nagłówkach i adresie URL, optymalizacja kodu HTML, szybkość ładowania strony oraz występowanie wersji na urządzenia mobilne.
Natomiast czynniki związane z popularnością to liczba odnośników obecnych na innych stronach oraz jakość tych stron i obecność na portalach społecznościowych.

Pozycja w wyszukiwarce, a prawdopodobieństwo wejścia na stronę

Praktycznie większość internautów korzysta tylko z kilku pierwszych wyników wyszukiwania. Szacuje się, że witrynę na pierwszym miejscu wchodzi ponad połowa osób wyszukujących daną frazę. W przypadku drugiego i trzeciego miejsca to około 30%, a czwartego 20% osób. W miarę oddalania się od czołówki popularność stron spada. Strony takie są przeważnie odwiedzane przez osoby, które zgłębiają wiedzę na dany temat i szukają różnych źródeł. Ruch na stronie internetowej zależy także od danej popularności danej frazy. Czasami nawet dalsza pozycja w wyszukiwarce, przy dużej ilości wyszukiwań, wygeneruje większy ruch niż frazy rzadziej wyszukiwane.

Cechy dobrych stron internetowych

Każda witryna internetowa powinna być projektowana w sposób przyjazny algorytmom Google lub innych wyszukiwarek. Ponadto adresy URL powinny zawierać słowa kluczowe, dzięki czemu strona zyska kilka dodatkowych punktów podczas jej oceniania. Istotny wpływ na pozycjonowanie stron SEO ma linkowanie wewnętrzne, dzięki któremu można osiągnąć wysoki ruch. Ponadto linki wewnętrzne powinny zawierać słowa kluczowe. Zamieszczane treści powinny być unikalne i zoptymalizowane pod względem słów kluczowych, które powinny być użyte w jej tytule i nagłówkach. Dobrą praktyką jest odmienianie fraz przez przypadki i stosowanie synonimów. Przekłada się to na łatwiejsze zakwalifikowanie podstrony, przez algorytmy, do danej kategorii. Dane słowa kluczowe nie powinny być używane w innych podstronach lub ich używanie musi być ograniczone. W przeciwnym wypadku może dojść do sytuacji, kiedy wyszukiwarka wyświetla w wynikach niewłaściwą podstronę. Na końcu dobra witryna internetowa musi szybko się ładować oraz powinna posiadać wersję na urządzenia mobilne.

Podsumowanie.

Podsumowując, pozycjonowanie stron SEO jest ważnym działaniem, które pozwala na osiąganie lepszych zasięgów i ruchu na stronie internetowej. Może to przekładać się na większe zainteresowanie danym towarem, usługą lub zyski z wyświetlanych reklam. Należy jednak pamiętać, że jest to proces ciągły i pozycje raz osiągnięte, nie są dane na zawsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.