W ostatnim czasie praca handlowca w błyskawicznym tempie zyskuje coraz większą popularność. Dzieje się tak najprawdopodobniej przez jej różnorodność. Przed przedstawicielami stale pojawiają się nowe wyzwania. Wiele osób chciałoby podjąć się tego zawodu, jednak nie wiedzą jak. W szkołach zazwyczaj popularyzowane są nieco inne stanowiska. Właśnie z tego powodu młodzi dorośli zastanawiają się, jak zostać handlowcem. Dla dużej części społeczeństwa zawód ten jest zupełnie nieznany. Dzieje się tak, mimo że przedstawicieli handlowych spotykamy niemal na każdym kroku.
Jak zostać handlowcem?
Aby móc starać się o pracę w konkretnym zawodzie należy się zapoznać z wymaganiami ze strony pracodawców. W tym celu najlepiej zweryfikować ogłoszenia na dane stanowisko. Handlowiec, jak i każda inna persona zawodowa, powinien mieć odpowiednie cechy. Kluczowym aspektem jest posiadanie szerokiej wiedzy na dany temat. Najlepiej działać w obszarze swoich zainteresowań. Dzięki temu damy się poznać jako pasjonaci i osoby kompetentne.
Kiedy już zdecydujemy, w jakiej branży chcemy się poruszać, warto solidnie przygotować CV. Aby przyciągnęło ono uwagę rekrutera, powinno być niestandardowe, w mało spotykanym szablonie. Pamiętaj o profesjonalnym zdjęciu! Treść curriculum vitae należy dopasować do ogłoszenia, które nas interesuje. Jeśli chcesz dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, staraj się wykorzystać wszystkie cechy wymagane na stanowisku. Podczas spotkania pamiętaj o zasadach savoir-vivre’u. Zadbaj o odpowiedni strój. Dodatkowym atutem aplikanta będzie znajomość specyfiki firmy.
Jaki powinien być przedstawiciel handlowy? – cechy
Osoby zastanawiające się, jak zostać handlowcem, powinny skupić się na swoich cechach. Przedstawiciel handlowy przede wszystkim musi lubić kontakty z ludźmi. Głównie na tym będzie się opierać jego praca. Powinien również z łatwością nawiązywać relacje z innymi oraz je utrzymywać. Podczas codziennych obowiązków przydadzą się umiejętności negocjacji oraz dobra organizacja czasem. Przedstawiciel musi bez przerwy pamiętać o odpowiedniej mowie ciała. Osoba na tym stanowisku powinna też być cierpliwa, empatyczna i odporna na stres. Handlowcy muszą umieć przekonywać do czegoś innych oraz działać na wielu płaszczyznach jednocześnie. Przedstawiciele nie mogą mieć oporów przed samodzielnym podejmowaniem decyzji.
Handlowiec – wymagane kompetencje
Wymagania, co do kompetencji handlowców są różne. Wszystko zależy od pracodawcy, obszaru działania oraz stanowiska. Wyróżnimy jednak ogólne oczekiwania względem przedstawicieli.
Jednym z nich jest analiza rynku. Przedstawiciel musi się przyjrzeć zarówno klientom, jak i konkurencji przy zastosowaniu odpowiednich metod zdobywania informacji. Handlowiec powinien umieć sprawnie organizować sprzedaż, pamiętając o wszystkich wytycznych i standardach. Kolejnym z jego zadań jest tworzenie akcji promocyjnych. Z tego względu przedstawiciel musi znać narzędzia promocji produktów oraz zasady ich organizacji. Osoba na powyższym stanowisku powinna bez problemów przygotowywać oferty sprzedażowe, uwzględniając przy tym wszystkie wymagane elementy. Handlowiec musi mieć również szeroką wiedzę w obrębie produktów/usług, które oferuje.
Przedstawiciel handlowy – zalety zawodu
Przedstawiciel handlowy ma specyficzną pracę. Różni się ona od innych zawodów. Rzadko kiedy wykonywana jest z biura. Stałe wykonywanie swoich obowiązków w terenie daje pracownikowi mobilność oraz brak monotonii. Praca handlowca głównie polega na obsłudze klienta i sprzedaży, dzięki czemu jest bardzo elastyczna. Zazwyczaj przedstawiciele poruszają się w branży, która należy do ich zainteresowań. Pozwala to na rozwijanie oraz pielęgnowanie swoich pasji. Stanowisko handlowca zapewnia spełnienie zawodowe. Dzieje się tak, dlatego że ciężka praca oraz determinacja szybko dają efekty. Dobre wyniki oprócz czerpania satysfakcji, przyczyniają się do większych zarobków i benefitów.
Ile zarabia handlowiec?
Zarobki handlowca bardzo ciężko określić. Zależą one od wielu czynników. Pierwszym z nich jest branża. Duży wpływ na wynagrodzenie ma również doświadczenie i umiejętności. Zdarza się, że pensja uzależniona jest od wyników sprzedażowych handlowca. Dzięki czemu podczas dużego zdeterminowania oraz zaangażowania, można zarobić spore sumy.
Średnie zarobki brutto handlowca wahają się między 4 670 zł, a 6 600 zł. Nie jest to jednak reguła. Niektórzy z nich mogą zarobić więcej, a niektórzy mniej. Poza wypłatą przedstawiciele otrzymują wiele benefitów. Jest to najczęściej telefon komórkowy, laptop, tablet, czy też samochód. Ponadto niektórzy pracodawcy oferują dofinansowanie zajęć sportowych oraz projektów i szkoleń.
Przedstawiciel handlowy – charakterystyka zatrudnienia
Przedstawiciel handlowy może być zatrudniony w firmie, którą reprezentuje, lub samemu prowadzić działalność gospodarczą. Mimo wykonywania pracy biurowej (np. sporządzanie strategii, raportów), mało który przedstawiciel posiada swoje miejsce w biurze. Wśród przedstawicieli możemy wyróżnić osoby zajmujące się bezpośrednią obsługą klienta lub trudniące się kierowaniem pracy innych handlowców.