rankscore.pl

Biznes IT Marketing

kontrola rodzicielska windows 10
Technologia

Jak działa kontrola rodzicielska Windows 10?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że większość domowych komputerów obsługujących system Windows posiada rozwiązanie, które może służyć kontroli rodzicielskiej. Jest to funkcja, która nazywa się „Rodzina”. Można dodawać do niej konta wszystkich dzieci, a także ich urządzenia, aby monitorować, w jaki sposób, a także przez jaki czas korzystają z komputera.

Dlaczego kontrola rodzicielska Windows 10 jest potrzebna?

Rodzice powinni dysponować narzędziami, które służą do sprawowania kontroli nad tym, w jaki sposób ich dzieci korzystają z komputera. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę fakt, że z roku na rok wiek, w którym dzieci po raz pierwszy siadają do komputera, obniża się systematycznie. Warto więc wiedzieć, jak korzystać z narzędzi kontroli rodzicielskiej, w które wyposażony jest system Windows 10.

Na szczęście producenci oprogramowania dostrzegają, że rodzice chcą sprawować kontrolę nad tym, w jaki sposób ich dzieci korzystają z domowych komputerów. Dzięki temu większość wypuszczanych na rynek produktów posiada funkcje, które wspierają rodziców w ich trosce. Odpowiednie narzędzia znaleźć można nie tylko w systemie Windows 10, ale także w systemach mobilnych takich jak iOS i Android.

W jaki sposób włączyć kontrolę rodzicielską Windows 10?

Kontrola rodzicielska Windows 10 to narzędzie bardzo intuicyjne w obsłudze, dzięki czemu poradzi sobie z nim każdy przeciętny użytkownik komputera. Aby w systemie Windows 10 włączyć tę opcję, trzeba być posiadaczem konta Microsoft. Dzięki niemu można zarządzać ustawieniami dla całej rodziny, a także podłączyć do niego konta dzieci, na które nakłada się ograniczenia.

Po założeniu konta koniecznie trzeba potwierdzić swoją tożsamość. Weryfikacja może odbyć się za pośrednictwem kodu wysłanego na numer telefonu bądź też przy pomocy wiadomości mailowej. Wszystko zależy od tego, jakie informacje zostały podane przy zakładaniu konta.

Następnym krokiem, który należy wykonać w celu sprawowania kontroli rodzicielskiej, jest założenie kont dzieci. Aby tego dokonać należy wejść w opcję „rodzina i inni użytkownicy”, dodając następnie poszczególnych członków rodziny.

Jakie ograniczenia mogą nałożyć rodzice sprawujący kontrolę rodzicielską?

Kontrola rodzicielska Windows 10 to narzędzie, która pozwala monitorować aktywności dzieci przy komputerze. Dostępne opcje pozwalają sprawdzić, jaki czas dziecko spędza online, a także ograniczyć go. Dodatkowo rodzic uzyskuje dostęp do informacji o tym, z jakich aplikacji korzysta jego pociecha, a także – jakie strony odwiedza w internecie. Ciekawym rozwiązaniem jest raportowanie aktywności, które oferuje opcję wysyłania na adres email cotygodniowego podsumowania aktywności dziecka.

Rodzic, który uważa że jego dziecko spędza zbyt dużo czasu przed komputerem, może ustalić harmonogram, który określi, w jakim wyznaczonym z góry czasie dziecko może korzystać z urządzenia. Można także nałożyć osobne limity dla każdego rodzaju aplikacji. Warto wspomnieć również o tym, że wartości wprowadzone na dni powszednie mogą różnić się od tych, które będą obowiązywać dziecko w weekend.