Tworząc sieć może się okazać, że konieczne jest użycie rozdzielaczy LAN (ang. local area network). Jeżeli staniemy przed takim zadaniem koniecznie, warto wpierw zrozumieć różnice, jakie występują pomiędzy rozdzielaczem kabla RJ-45, hubem oraz switchem.
Rozdzielacz LAN/RJ-45
Tego typu rozwiązania pozwalają na jednoczesną pracę dwóch urządzeń na jednym kablu biegnącym do routera/switcha. Dysponując sygnałem z urządzenia (routera) biegnącym kablem 8 żyłowym istnieje możliwość pokierowania go do dwóch dowolnych odbiorników (lapek, IoT, tv etc.) rozdzielaczem na 2 kable 4 żyłowe. Adapter wystarczy wpiąć w router lub switch, natomiast do jego żeńskich gniazd możemy wpiąć dowolne 2 inne urządzenia. W ten sposób możemy rozdzielić sygnał w sieci korzystającej z technologii Fast Ethernet 10/1000Base-T. Wadą tego rozwiązania jest ograniczenie prędkości połączenia do 100Mb/s oraz konieczność posiadania wciąż dwóch portów w routerze lub switchu. Standard 100BASE-T wymaga użycia 2 par przewodów w kablu, dlatego możliwe jest swobodne rozdzielenie sygnału, gdyż kabel RJ-45 składa się z 4 par przewodów. Dużą zaletą tej metody jest brak konieczności doprowadzenia zasilania oraz niska cena typowych rozdzielaczy.
Hub
Jest to rozwiązanie, którego raczej już się nie stosuje w przypadku połączeń sieciowych. Jego podstawową wadą jest fakt powielania sygnału. Hub rozdziela sygnał elektryczny pochodzący z jednego gniazdka na wszystkie dostępne w urządzeniu porty (czyli tworzy domenę kolizyjną). Z tego powodu nie jest w stanie weryfikować adresów MAC ani IP. Obecnie znacznie powszechniej wykorzystuje się przełączniki działające w drugiej warstwie modelu ISO/OSI, czyli tzw. warstwie łącza danych poprzez odpowiednie wykorzystanie adresów MAC. Wadą tego rozwiązania jest natomiast wysyłanie sygnałów ramka po ramce, co w przypadku bardzo prostych sieci lokalnych może być faktem przeważającym na rzecz hubów, które przesyłają sygnał bit po bicie. Więc mogą być po prostu czasem szybsze.
Switch
Switch, jako najbardziej zaawansowane urządzenie w tym zestawieniu, oczywiście daje też najwięcej możliwości. Pozwoli nie tylko porozdzielać sygnał, lecz także zoptymalizować i usprawnić działanie sieci LAN. Przesyłanie danych do każdego urządzenia odbywa się za pomocą osobnego pasma. Unikamy w ten sposób kolizji, które są obecne przy zastosowaniu hubów. Switche posiadają naprawdę sporo zalet. Umożliwiają tworzenie wirtualnych sieci VLAN, potrafią dostosować się do ilości aktualnie aktywnych użytkowników sieci oraz pozwalają na lepszą kontrolę bezpieczeństwa sieci. Ich specyfika funkcjonowania pozwala na filtrowanie adresów MAC.
Są idealnymi urządzeniami, gdy należy zbudować sieć profesjonalną, użytkowaną choćby przez pracowników biurowych w codziennych wyzwaniach zawodowych. Pracę switcha można kontrolować w dowolnej lokalizacji oraz bez trudu weryfikować stan poszczególnych portów, których może być nawet kilkadziesiąt.
Te urządzenia posiadają dwie podstawowe wady: wysoką cenę zakupu oraz konieczność posiadania bardziej specjalistycznej wiedzy w celu ich obsługi i konfiguracji.
Dlatego w nieskomplikowanych i niewymagających domowych sieciach może się doskonale sprawdzić tani, prosty i skuteczny splitter, czyli rozdzielacz LAN.