rankscore.pl

Biznes IT Marketing

jak połączyć pliki pdf
Technologia

Jak połączyć pliki PDF?

Choć komputery towarzyszą nam obecnie właściwie w każdej dziedzinie naszego życia, to jednak w dalszym ciągu przed wieloma osobami mają spore tajemnice. Doskonałym tego przykładem są pliki PDF, które pomimo ogromnego upowszechnienia mogą sprawiać trudności. Przykładowo mało kto wie, jak połączyć pliki PDF w jeden duży plik. Co więc należy zrobić, gdy ma się kilka plików PDF i chce się je złączyć w jeden duży? Jak można takie zadanie zrealizować?

Kiedy powinno się łączyć pliki PDF?

Zanim jednak przejdzie się do tego, w jaki sposób można połączyć pliki PDF, najpierw warto sobie zadać pytanie, kiedy taka wiedza i umiejętność może być przydatna. Innymi słowy, kiedy powinno się łączyć kilka plików PDF w jeden duży plik?
Zdecydowanie najbardziej taka umiejętność przyda się w sytuacji, gdy chce się np. mailowo wysłać do kogoś kilka plików tego rodzaju o podobnej tematyce. Zamiast więc załączać do wiadomości kilkadziesiąt, a często nawet kilkaset plików, warto połączyć je wszystkie w jeden. Nie tylko będzie to znacznie wygodniejsze podczas wysyłania, lecz również odbiorca będzie miał wygodniej je przeglądać i pracować na nich.

Połączenie plików PDF na systemie Windows

Nie da się ukryć, że zdecydowanie dominującym systemem operacyjnym używanym na ogromnej części komputerów osobistych, jest system Windows, dlatego to właśnie od niego należy rozpocząć analizę możliwości w zakresie łączenia plików PDF.
Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że sam system nie posiada wbudowanej funkcji łączenia takich plików, więc konieczne jest pobranie na niego osobną aplikację do tego zadania. Można tu wykorzystać zupełnie zewnętrzny program, do którego załączać się będzie pliki i w ten sposób powstanie możliwość połączenia ich w jeden plik, lecz można to samo zrobić przez aplikację używaną do odczytywania PDF, czyli np. popularny Adobe Reader.

Połączenie plików PDF na Macu

Znacznie łatwiejsze zadanie mają posiadacze komputerów od firmy Apple, ponieważ ich system operacyjny oferuje możliwość wygodnego łączenia ze sobą kilku plików PDF. Jak można to zrobić?
Jak połączyć pliki na Macu? W tym wypadku wystarczy tylko zaznaczyć pliki, które chce się scalić, a następnie wybrać opcję „utwórz plik PDF”. W ten sposób zaznaczone pliki zostaną połączone w jeden. Jest to naprawdę proste i szybkie rozwiązanie. Co ciekawe, ta sama metoda na Macu działa również w przypadku innych rodzaju plików, w tym również tekstowych.

Łączenie plików PDF online

Jeśli nie chce się korzystać ze wbudowanej możliwości łączenia plików, ani też nie chce się pobierać na komputer dodatkowego programu, który to umożliwia, istnieje jeszcze jeden sposób na to, aby połączyć ze sobą pliki PDF. Można to zrobić online poprzez odpowiednią stronę.
W internecie dostępna jest naprawdę bardzo duża liczba stron, które łączą ze sobą pliki PDF. W tym celu należy tylko wgrać do ich pamięci odpowiednie pliki, a następnie kliknąć scal. Po tym zadaniu wygenerowany zostanie jeden plik, który tylko trzeba będzie pobrać ze strony na dysk komputera. Warto jednak pamiętać, że jeśli pliki te zawierają poufne dane lepiej nie wysyłać ich na takie strony.