rankscore.pl

Biznes IT Marketing

Komputery i internet

Co to jest kopia zapasowa?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że tworzenie kopii zapasowej plików, które znajdują się na danym komputerze powinno być standardową czynnością wykonywaną systematycznie przez użytkowników. Nie wszyscy jednak wiedzą, czym dokładnie jest wspomniane zagadnienie, a także do czego właściwie służy. Co to jest kopia zapasowa?

Czym jest kopia zapasowa i do czego dokładnie służy?

Należy mieć świadomość, że tworzenie kopii zapasowej jest w najprostszym możliwym ujęciu dodatkowym zabezpieczeniem plików. Służy zatem do odtworzenia przez danego użytkownika oryginalnych danych w przypadku ich ewentualnej utraty czy uszkodzenia. Warto wiedzieć, że do wspomnianej utraty istotnych dokumentów czy zdjęć może doprowadzić fizyczne uszkodzenie komputera czy działanie wirusa. Zdecydowanie najlepszym sposobem, by zabezpieczyć się przed tą sytuacją będzie wykonanie kopii zapasowej. W ten sposób użytkownik będzie mógł bez żadnego problemu je odzyskać.

Użytkownik komputera powinien wyrobić sobie nawyk systematycznego zapisywania backupu. W ten prosty sposób możliwe jest uniknięcie utraty najbardziej istotnych danych. Należy zdawać sobie sprawę, że każdy sprzęt dostępny na rynku ma nie tylko i wyłącznie swoją żywotność, ale również wytrzymałość. Oznacza to tym samym, że trzeba wziąć pod uwagę wystąpienie ewentualnych awarii.

Gdzie przechowywać kopię zapasową?

Należy mieć świadomość, że obecnie występuje bardzo dużo możliwości na przechowywanie utworzonego wcześniej backupu. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się: dysk zewnętrzny, dysk sieciowy, a także chmura.

Godny uwagi jest fakt, że najtańszym i najprostszym rozwiązaniem będzie wspomniany wcześniej dysk zewnętrzny. W celu utworzenia kopii zapasowej konieczne jest kupienie specjalnego dysku. Posłuży on bowiem zarówno jako centrum danych, jak i miejsce do przechowywania omawianego backupu.

Z kolei dysk sieciowy jest w najprostszym możliwym ujęciu osobistą chmurą. Należy mieć świadomość, że jest ona zlokalizowana w określonym miejscu, do której użytkownik będzie miał dostęp praktycznie z dowolnego miejsca. Nie można oczywiście zapomnieć, że w celu korzystania z serwera NAS trzeba połączyć się z siecią WIi-Fi. Do zdecydowanie najczęściej wymienianych atutów tego rozwiązania należy zaliczyć możliwość podłączenia do niego praktycznie wszystkich urządzeń mobilnych czy komputerów.

Kolejnym rozwiązaniem na stworzenie kopii zapasowej jest chmura. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że sposób ten z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wśród licznych zalet należy oczywiście wymienić dostęp do przechowywanych plików praktycznie wszędzie, gdzie użytkownik będzie miał dostęp do internetu. Godny uwagi jest fakt, że do określonej pojemności można korzystać z bezpłatnej opcji. W ten sposób użytkownik ma możliwość ograniczenie ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z wykonaniem kopii zapasowej. Niestety wspomniane rozwiązanie ma także wady. Jedną z nich będzie utrata pełnej kontroli nad przechowywanymi plikami. Są one bowiem przekazywane zewnętrznemu usługodawcy.