rankscore.pl

Biznes IT Marketing

Komputery i internet

Świat bez pamięci podręcznej? Nie ma takiej możliwości. Wybierz swój nośnik danych

Rozwój technologiczny posuwa się bardzo dynamicznie na przód. Możemy dziś wybierać nie tylko w ulubionym jedzeniu, mieszkaniu. Standardem stają się w świecie zachodu wszelkie nowinki, które z Japonii czy też Chin błyskawicznie po tym jak pojawią się na rynku zalewają naszą część Europy. To dziś my decydujemy o wszystkim co mamy wokół siebie, wybór jest ogromny. Informacja biegnie torem zarówno internetowym jak i w mass mediach. Jest tego tak dużo, że gdzieś musimy – obok druku, książek zapisywać ważne dla nad relacje takie jak narodziny naszego dziecka, pierwsze jego kroki czy generalnie sprawy dla nas ważne z różnych powodów. Właśnie w takich sytuacjach niezbędny okaże się nośnik danych, poznajmy jego rodzaje.

Nośnik danych, czym konkretnie jest?

Nośnik danych w najbardziej podstawowym określeniu to przedmiot istniejący w formie materii- nie jest to rzecz funkcjonująca wyłącznie w internecie, na którym to można zapisać, przechować i odtwarzać wszelkiej maści dane. Jeśli chodzi o pojęcie nośnika danych, które istniały przed tym używanym stricte wraz z rozwojem technologicznym to warto przypomnieć, że najprostszym nośnikiem danych jest zwykła kartka. Najbardziej znanym nośnikiem danych jest DNA. Wracając do meritum samo pojęcie nośnika danych jest ściśle związane z komputerami. Chodzi o zautomatyzowanie procesów zapisywania, przechowywania oraz odtwarzania danych. Jest on zatem potrzebny aby w każdej chwili mając go np. w kieszeni, móc jeśli zaistnieje taka potrzeba za pomocą danego rodzaju odtwarzacza uzyskać dane informację.

Nośniki danych rodzaje: DVD, dysk twardy

Jednymi z najbardziej znanych choć przechodzących w dzisiejszych czasach do lamusa są płyty DVD. Był on bardzo popularnym nośnikiem danych do czasu aż nie został wyparty bardziej praktycznymi i nowszymi nowinkami technologii. Każdy z nas pamięta wypożyczalnie płyt DVD, koneserzy tego gatunku nośników zapewne jeszcze posiadają w domu odtwarzacze. Obecnie posiadające 4,75 GB, płyty dostępne są w sprzedaży aż w trzech różnych wersjach. Najpowszechniejsza z symbolem R przeznaczona jest do wyłącznie pojedynczego zapisywania danych. Płyty dostępne jako DVD R DL posiadają aż dwie warstwy zapisu co w efekcie zwiększa ich pojemność do aż 8 GB.
Kolejna opcja nośnika danych to dyski sztywne, popularnie znane jako twarde. Są one jednymi z głównych podzespołów komputerowych, które są w głównej mierze wykorzystywane do gromadzenia oraz przechowywania danych. Dyski twarde posiadają duże pojemności.

Miniaturowe nośniki danych

Bardzo popularne nośniki jak pendrive’y, karty pamięci czy przenośne dyski zewnętrzne stoją na samym czele jeśli weźmiemy pod lupę rynek nośników danych. Dość popularna miniaturyzacja nie oznacza wcale rezygnowania z ciekawego designu tychże rzeczy. Na rynku można znaleźć całą masę bardzo ciekawie zaprojektowanych pendrive’ów. Służą bowiem nie tylko do swoich podstawowych funkcji jeśli chodzi o pierwotne założenia takie jak – zapis, przechowywanie i odczyt danych. Ale i potrafią wyglądać bardzo atrakcyjnie co na pewno ma znaczenie w przesyconym rynku elektroniki. Chętniej kupimy na prezent ten wyglądający ciekawiej, ładniej.