Praca programisty może wydawać się bardzo interesująca. Taka osoba na co dzień obcuje z nowoczesnymi technologiami. Wydaje się, że w takiej pracy nie można się nudzić. Tymczasem część programistów nie wykazuje zaangażowania. Na ich twarzach maluje się smutek. Czy to oznaka kryzysu i wypalenia zawodowego?
Idealna praca programisty
Praca programisty w świadomości wielu ludzi jest pracą bardzo wysoko płatną. Programiści otrzymują wysokie miesięczne wynagrodzenie za swoją pracę. Zazwyczaj programiści pracują w dużych korporacjach gdzie mogą liczyć na dodatkowe przywileje. Takie przywileje to między innymi pakiet medyczny czy dodatkowe karnety na siłownię. Dzięki temu programista może spełniać się w pracy, a dzięki wysokim zarobkom także realizować swoje pasje. Wydaje się, że jest to układ idealny. Czy każdy programista jest szczęśliwym człowiekiem? Czy zdarza się też smutny programista? Szczęście człowieka nie zależy od wykonywanego zawodu. Zagadnienie szczęścia człowieka jest o wiele bardziej skomplikowane. Nawet jeżeli ktoś przez wiele lat wykonywał swój zawód z pasją, może pojawić się problem wypalenia zawodowego. Wtedy trzeba jak najszybciej zacząć działać, najlepiej z pomocą psychologa.
Problemy programisty
Powody smutku programisty mogą być bardzo różne. Programista być może dowiedział się że w jego firmie planowane są zwolnienia. Redukcja zatrudnienia to bardzo częsta przyczyna depresji u ludzi, którzy kochali swoją pracę. Utrata pracy jest bardzo stresującym wydarzeniem w życiu. Można ją porównać nawet do śmierci kogoś bliskiego albo rozwodu. Im dłużej ktoś pracował w danej firmie, ten trudniej pozbierać się po utracie pracy. Być może programista jest też przerażony tym, że musi czegoś nowego się nauczyć. To może jego dotychczasowe umiejętności nie są wystarczające. W tej branży trzeba cały czas podnosić kwalifikacje i dokształcać się. Inaczej pozostaje się w tyle. Kiedy zaległości nawarstwiają się, bardzo trudno je nadrobić. Trzeba uczyć się na bieżąco.
Ratunek dla programisty
Może się wydawać, że programista nie ma żadnych problemów ze znalezieniem pracy i może przebierać w ofertach do woli. Tymczasem na rynku pracy rzeczywiście jest wiele oferty dla programistów. Trzeba jednak być bardzo dobrym w swoim fachu. Przeciętni programiści mogą długo szukać zatrudnienia, które spełni ich oczekiwania finansowe. Warto też pamiętać że ludzie mają poza oczekiwaniami finansowymi także inne oczekiwania co do pracy. Wiele osób nie chce daleko dojeżdżać. Wiele osób sprawdza też profil firmy pod kątem atmosfery w pracy a także stosunku do pracownika. Nawet najlepsze pieniądze nie zastąpią dobrej atmosfery. Czasami w firmie może pojawić się mobbing. Może pojawić się duża presja na wyniki. Pracownicy mogą być zmuszani do pracy w nadgodzinach. To wszystko sprawia, że programiści wcale nie są zadowoleni ze swojej pracy. Pojawia się potrzeba odpoczynku i zwolnienia obrotów. Jeżeli pojawiają się pierwsze symptomy wypalenia zawodowego, trzeba jak najszybciej podjąć działania naprawcze.