Wyróżnikiem grafiki wektorowej jest fakt, iż można ją swobodnie skalować bez obawy o nawet najmniejszą utratę jakości. Z tego powodu jest szczególnie przydatna przy opracowywaniu ilustracji czy elementów identyfikacji wizualnej. Na rynku można znaleźć wiele programów pozwalających na tworzenie takich zasobów. Zbyt duży wybór sprawia, że nie wiesz, na co się zdecydować? W takim razie zapoznaj się z niniejszym tekstem, w którym przedstawimy najlepsze programy do edycji grafiki wektorowej.
Adobe Illustrator
Illustrator od firmy Adobe stanowi podstawowy wybór większości grafików, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów pracujących dla znanych agencji brandingowych. Powód tak dużej popularności tej aplikacji jest prosty – cechuje się ona całkiem intuicyjną obsługą, a przy okazji dostarcza narzędzia, które pozwalają na dowolną edycję zasobów grafiki wektorowej. Do dyspozycji użytkowników są nie tylko opcje tworzenia kształtów, ale także modyfikowania typografii i pracy na dowolnej ilości warstw. Adobe Illustrator przyda się więc do opracowywania skalowalnych ilustracji, logotypów czy projektów opakowań.
Program w swojej najnowszej wersji jest dostępny w ramach subskrypcji usługi Adobe Creative Cloud. Istnieje również możliwość zakupu aplikacji na własność, np. w pakiecie graficznym Adobe Creative Suit 6. Jeżeli jeszcze nie wiesz, czy Illustrator okaże się dla Ciebie dobrym wyborem, to możesz go najpierw wypróbować. Trial pozwala na 7 dni bezpłatnego testowania. Na koniec dodamy tylko, że program jest kompatybilny z dowolnymi systemami operacyjnymi oraz ściśle zintegrowany z pozostałymi produktami od firmy Adobe. Dzięki temu możesz bez przeszkód przenosić do Illustratora zawartość z np. Photoshopa.
Affinity Designer
Affinity Designer opracowany przez firmę Serif Europe stanowi jedną z chętniej wybieranych alternatyw dla Illustratora. Aplikacja nie tylko oferuje bardzo zbliżone możliwości, ale jest również dużo tańsza od swojego konkurenta. W Affinity Designer znajdziesz podobny interfejs i zestaw narzędzi, więc jeśli wcześniej korzystałeś z cyfrowych produktów od Adobe, to z pewnością szybko odnajdziesz się w nowym środowisku pracy. Jeżeli chcesz wcześniej przekonać się na własnej skórze, to skorzystaj z darmowego okresu próbnego.
Sporym wyróżnikiem programu Affinity Designer jest fakt, iż pozwala on na płynne przełączanie się pomiędzy wektorowymi i rastrowymi obszarami roboczymi. Dzięki temu można korzystać z tylko jednej platformy, aby tworzyć dowolne obiekty graficzne. Co więcej, aplikacja jest świetnie zoptymalizowana, więc poradzi sobie z obsługą projektów, które składają się nawet z 1000 elementów bez zauważalnych opóźnień – dodaje specjalista reprezentujący firmę Klucz System, autoryzowanego dostawcę kluczy aktywacyjnych do oprogramowania.
Inkscape
Inkscape to dość uniwersalne narzędzie, które stanowi świetny zamiennik dla skomplikowanych oraz płatnych edytorów grafiki wektorowej. Program jest dostępny w polskiej wersji językowej, ma intuicyjny interfejs użytkownika i sprawdzi się przy tworzeniu oraz modyfikowaniu nawet najbardziej ambitnych pomysłów. Dodając do tego regularne aktualizacje otrzymujesz więc niezawodny i dopracowany produkt, który w odpowiednich rękach może śmiało konkurować nawet z samym Illustratorem.
Co więcej, program Inkscape jest tworzony jako tzw. otwarte oprogramowanie (z ang. open-source software). W praktyce oznacza to, że jeśli potrafisz programować, to możesz spersonalizować aplikację do swoich osobistych potrzeb i ulepszyć ją w taki sposób, aby była jeszcze bardziej przydatna. Oczywiście ten edytor graficzny sprawdzi się również w przypadku, jeżeli nie jesteś programistą ani doświadczonym grafikiem – w przestrzeni internetowej znajdziesz setki poradników, które krok po kroku wytłumaczą Ci poszczególne funkcjonalności programu.
DrawPlus
Nasza ostatnia propozycja to DrawPlus. Ten program również został stworzony przez firmę Serif Europe, jednak przedsiębiorstwo zawiesiło nad nim prace na rzecz wspomnianego wcześniej Affinity Designera. Dlaczego warto jednak sięgnąć po DrawPlus? Po pierwsze, wybrane wersje aplikacji są dostępne za darmo. Po drugie, aplikacja jest wyposażona w dość bogaty zestaw narzędzi, który pozwoli Ci na swobodne tworzenie obiektów wektorowych. Po trzecie zaś, DrawPlus doskonale współpracuje z tabletami graficznymi oraz rysikami. Jedną z ciekawszych opcji są pędzle czułe na nacisk pióra – w praktyce oznacza to, że wygląd stawianych przez Ciebie linii będzie różnił się w zależności od siły nacisku na ekran urządzenia.
Musisz się jednak liczyć z tym, że wersja bezpłatna nie pozwoli Ci na korzystanie z niektórych przydatnych funkcji, takich jak transformacje, zniekształcenia, cienie czy teksturowanie obiektów trójwymiarowych. Darmowa edycja oprogramowania nie daje również dostępu do pozostałych trybów pracy – tym samym nie będziesz mógł z jej pomocą tworzyć animacji typu Flash oraz dokumentów w formacie CAD i PDF.