rankscore.pl

Biznes IT Marketing

Technologia

Jak działa procesor

Komputery, smartfony oraz wiele innych urządzeń, składają się z wielu skomplikowanych elementów. Każdy z nich ma swoje zadanie i każdy jest niezbędny do prawidłowego działania komputerów. Jednym najważniejszych jest procesor. Dlaczego jednak jest tak ważny?

Działanie procesora

Tak, jak mózg wydaje polecenia poszczególnym częściom ciała, tak też i procesor jest takim swego rodzaju mózgiem. To za pośrednictwem CPU, jak na procesory się mówi, dochodzi do wszystkich działań. To właśnie dzięki niemu każdy jest w stanie pisać, kierować myszką, wykonywać jakiekolwiek działanie na komputerze czy smartfonie, włączając w to uruchomienie systemu operacyjnego. W dodatku wykonuje te wszystkie czynności w ułamkach sekund. Jak widać, jest to dość przydatne urządzenie.

Mówiąc konkretnie o działaniu procesora należy zacząć od początku. Z chwilą gdy użytkownik wykona jakąś czynność, naciśnie klawisz czy otworzy program, zostanie to odebrane jako rozkaz, który zostanie zapisany w pamięci. Rozkaz ten następnie jest pobierany przez CPU i rozszyfrowywany, by w kolejnym kroku procesor mógł swoje zadanie wykonać. Choć cały proces może wydawać się czasochłonny, to w rzeczywistości trwa on dosłownie ułamek sekundy. Co więcej, takich zadań procesor wykonuje dziesiątki, a nawet setki w tym samym czasie. Jest to zasługa ogromnej mocy obliczeniowej, jaką współczesne CPU dysponuje.

Dzięki czemu procesor działa

Procesor to niezwykle skomplikowane, choć małe urządzenie. Jego najważniejszym elementem jest monokryształ krzemu. Niewielka płytka, na której wszystkie elementy procesora są zbudowane, z których najważniejsze to pamięć operacyjna, dekoder instrukcji, moduł wykonawczy. Każdy z nich wykonuje różnego rodzaju zadania, dzięki którym CPU jest w stanie funkcjonować.

Równie ważną rolę pełni rdzeń procesora. Dokładniej jednak to ich ilość. Odpowiadają one za realizację operacji obliczeniowych. Podczas gdy jeszcze parę lat temu procesory były wyposażone w jeden rdzeń, w wyniku technologicznego rozwoju mamy do dyspozycji CPU o czterech, sześciu, a nawet więcej rdzenia. Co prawda, przerzucając się z dwurdzeniowego na czterordzeniowego procesora nie uświadczymy podwójnego skoku wydajności ponieważ na to wpływa wiele różnych czynników, ale wyraźną różnicę dostrzeże już każdy.

Mówiąc o wydajnym działaniu procesora należy wspomnieć o taktowaniu. Takt to okres, w którym do układu dochodzi impuls elektryczny, dzięki czemu wykonuje on powierzone mu zadania. Częstotliwość taktowania to ilość tych okresów na sekundę. W momencie, w którym częstotliwość wynosi 1 GHz wykonywany jest 1 miliard operacji w ciągu sekundy. Jasno stąd wynika potrzeba wysokiej częstotliwości taktowania we współczesnych procesorach, które muszą wykonywać naprawdę wiele zadań jednocześnie.

Procesor – mózg komputera

Procesor to jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy element komputera. Wykonuje niezliczoną ilość zadań jednocześnie, dzięki czemu każdy może komfortowo korzystać z komputera.