Można zaobserwować, że z roku na rok jest coraz większe zapotrzebowanie na programistów określonych języków programowania. Dzieje się tak, ponieważ w poszczególnych przedsiębiorstwach korzysta się z dedykowanych systemów. Konieczne są tym samym konkretne funkcjonalności. Godny uwagi jest fakt, że obecnie można wyróżnić języki programowania wysokiego poziomu, a także niskiego poziomu.
Czym dokładnie jest język programowania wysokiego poziomu?
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że język programowania wysokiego poziomu jest w najprostszym możliwym ujęciu językiem, którego zarówno składnia, jak i słowa kluczowe posiadają bardzo dużą łatwość w zrozumieniu określonego kodu dla człowieka, jednak nie dla procesora. Oznacza to tym samym, że zdecydowanie zwiększa się uogólnienie problemu, uproszczenie czy poziom abstrakcji.
Godny uwagi jest fakt, że wspomniany język wysokiego poziomu nie będzie czytelny dla procesora, ponieważ stosowane są w nim słowa w naturalnym języku. Każdy będzie mógł go zrozumieć dopiero wtedy, gdy zostanie zastosowany określony proces kompilacji.
Z kolei kompilacja jest tłumaczeniem kodu napisanego w języku naturalnym na maszynowy. Jest on bowiem właściwy dla procesora. Ponadto należy zdawać sobie sprawę, że kompilacja będzie konieczna, by możliwe było zweryfikowanie czy określony program właściwie działa.
Podczas programowania w omawianym języku wysokiego poziomu nie jest rekomendowane ingerowanie w komórki pamięci czy rejestr. Oznacza to tym samym, że osoba programująca nie musi znać architektury komputera. Koniecznie należy również zdawać sobie sprawę, że dany program napisany na jednym komputerze można bez żadnego problemu uruchomić na wielu innych bez względu na parametry.
Cechy programowania wysokiego poziomu
Należy mieć świadomość, że omawiany język programowania wysokiego poziomu wyróżnia się przede wszystkim ogólną budową operacji czy danych. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że czas działania programu będzie zależał uruchomienia operacji. Trzeba jednak zaznaczyć, że kompilator będzie uruchamiał tylko i wyłącznie konieczne operacje. Oczywiście wśród wad należy wymienić zdecydowanie większe wykorzystanie pamięci. Nie można także zapomnieć, że kod będzie zabierał stosunkowo dużo miejsca binarnie. Godny uwagi jest fakt, że w niektórych sytuacjach omawiany język wysokiego poziomu może połączyć się z językiem niskiego poziomu. Będzie wtedy nie tylko i wyłącznie szybszy, ale również bardziej wydajny.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że istnieje również odłam języka wysokiego poziomu, który zarówno pracuje poza architekturą komputera, jaki i jest od niej zupełnie niezależny. Doskonałym przykładem może być wirtualna maszyna Javy. Warto wiedzieć, że kod napisany w omawianym języku można poznać w bardzo prosty sposób. Proces kompilacji będzie trwał dłużej. Ponadto kod będzie zbliżony do kodu maszynowego. Należy mieć świadomość, że im wyższa jest abstrakcja, tym wyższy będzie poziom danego języka programowania.
Programowanie w językach wysokiego poziomu będzie wymagało poświęcenia bardzo dużo czasu na naukę.