rankscore.pl

Biznes IT Marketing

fanpage
Marketing

Jakie błędy popełniają firmy prowadzące fanpage na Facebooku?

Prowadzenie social media mimo ich przyjaznego, rozrywkowego i bardziej luźnego formatu nie jest najłatwiejszą sprawą. Jest to kanał dotarcia do potencjalnych klientów, na którym działa ogromna konkurencja. Ogrom dostarczanych informacji sprawia, że użytkownicy często scrollują posty, nie zwracając na ich treść większej uwagi. Z tego względu warto zadbać, by posty docierały do konkretnej grupy docelowej, a także były do niej odpowiednio dostosowane. Publikowanie postów jest trochę jak prowadzenie blogów firmowych czy pozycjonowanie. Kraków i inne większe miasta posiadają specjalistów, którzy wiedzą, jak osiągnąć sukces Facebooku lub w kampaniach ADS. Sprawdźmy zatem, jakie są 3 często popełniane błędy na fanpagach firmowych. 

1. Zła optymalizacja reklam płatnych

Częstą praktyką jest promowanie postów poprzez kliknięcie w przycisk “promuj”. Jest to bardzo szybka metoda, jednak z marketingowego punktu widzenia kompletnie nieopłacalna. Wybierając tę opcję pozostawiamy Facebookowi tak naprawdę dowolność w sposobie dotarcia do naszych klientów. Chcąc przeprowadzić skuteczną promocję warto zapoznać się bliżej z Menadżerem Reklam. Jest to panel, który umożliwia dobór konkretnego celu reklamy w zależności od jej konceptu oraz, co bardzo ważne, pozwala na precyzyjny dobór grupy docelowej. W tym celu możliwe są trzy opcje:

  • tworzenie grupy odbiorców na podstawie ich zainteresowań, zachowań, informacji behawioralnych czy demograficznych,
  • tworzenie niestandardowych grup odbiorców – reklamy remarketingowe dla osób, które już wchodziły w interakcję z Twoją firmą. Mogą być konfigurowane na podstawie Pixela Facebooka zaimplementowanego na stronie internetowej, 
  • tworzenie grupy odbiorców podobnych, czyli takich, którzy są zbliżeni do Twoich klientów na podstawie m.in. kryteriów z pkt. 1.

Jeśli nie wiesz, jak skonfigurować swoją pierwszą reklamę, spróbuj podjąć współpracę z profesjonalistami. Agencje wykonują nie tylko takie działania jak Google Ads czy pozycjonowanie. 

2. Brak strategii działań związanych z Fanpage

Wszystkie działania biznesowe powinny mieć wyznaczony cel. Nie inaczej jest w przypadku profilu na Facebooku, który jest niejako wizytówką firmy. Tutaj warto przemyśleć działania, określić sposób komunikacji z odbiorcami oraz częstotliwość publikowania. W tym ostatni może okazać się pomocny Kreator Studio, gdzie z wyprzedzeniem możemy zaplanować publikację postów. Osoby, które nie posiadają dużo czasu mogą zaprojektować gotowy szablon w kolorach, z którymi się identyfikuje, który będzie można edytować pod konkretne posty. W dzisiejszych czasach odbiorcy głównie analizują wzrokiem, wybierając treści, które są dla nich atrakcyjne. Dlatego właśnie spójność wizualna jest niezmiernia ważna dla potencjalnych klientów, którzy będą mogli błyskawicznie skojarzyć daną grafikę z konkretną firmą.

3. Nie wykorzystywanie wszystkich możliwości oferowanych przez Facebooka

Facebook jest platformą, która nieustannie dostosowuje swoją stronę biznesową do potrzeb zarówno klientów, jak i przedsiębiorców. Administratorzy kont mogą skorzystać z Menedżera Firmy, który umożliwia zarządzanie swoimi zasobami. Wśród dostępnych funkcji m.in. pozwala na nadawanie innym osobom konkretnych dostępów do naszych Fanpage. Niepoprawnie jest udostępniać osobom zewnętrznym danych do naszego prywatnego konta poprzez które będą mogli uzyskać dostęp do strony firmowej. Można im nadać odpowiednie uprawnienia i role poprzez właśnie menedżera firmy. Warto poświęcić trochę czasu, by znaleźć funkcjonalności, które mogą ułatwić prowadzenie profilu.