Google to międzynarodowa korporacja, która oferuje klientom nie tylko najpopularniejszą na świecie przeglądarkę internetową, ale również setki darmowych i płatnych usług skierowanych zarówno do klientów indywidualnych, jak i do firm. Bez wątpienia jedną z najciekawszych usług pozwalających na usprawnienie działania przedsiębiorstwa jest Dysk Google znany również jako Google Drive. Co warto wiedzieć na jego temat jak? Jakie są jego podstawowe funkcje?
Google dysk
Dysk Google to doskonale rozbudowana usługa wykorzystywana do przechowywania i synchronizacja plików. Usługa opiera się na prywatnych serwerach Google, na których przechowywane są wszystkie wgrane na dysk pliki. Dzięki takiemu rozwiązaniu pliki mogą być przechowywane w chmurze, co oznacza, że można uzyskać do nich swobodny dostęp z każdego urządzenia w dowolnym miejscu. Niezależnie od tego, czy używane do odczytywania plików z dysku urządzenie wykorzystuje system:
– Windows,
– MacOS.
– Android,
– iOS.
Oznacza to, że do dysku Google można uzyskać dostęp zarówno przy wykorzystaniu komputera, laptopa, jak smartfona, tabletu i smartwatcha. Dodatkowo tak, jak zostało wspomniane, wszystkie urządzenia mogą zostać z łatwością zsynchronizowane. W praktyce oznacza to, że użytkownik, który posiada kilka różnych urządzeń, może z łatwością połączyć je z jednym kontem Google, dzięki czemu uzyskuje się bezpośredni dostęp do wszystkich usług oraz prywatnych plików umieszczonych na dysku.
Dodatkowo w ramach Google Drive korzystać można z różnorodnych usług. Jedną z najpopularniejszych z nich jest znajdujący się na dysku pakiet biurowy. Pozwala ona na tworzenie dokumentów Google, arkuszy kalkulacyjnych czy też prezentacji. Inne warte uwagi usługi to formularze, rysunki, moje mapy oraz witryny Google. Dodatkowo wszystkie z tych usług oferowanych przez Google są w pełni darmowe, wiąże się to jednak z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim w ilości dostępnego miejsca.
Nieograniczona ilość miejsca?
Uzyskanie dostępu do Google Drive wiąże się z koniecznością założenia konta do darmowej poczty elektronicznej Google. Każdy użytkownik niezależnie od tego, czy jest to osoba prywatna, czy też firma dostaje dokładnie taką samą ilość dostępnego miejsca do wykorzystania. W wersji podstawowej każdy użytkownik Google Drive może skorzystać z 15 GB wolnej przestrzeni do wykorzystania. Warto podkreślić, że o ile w przypadku osób prywatnych często jest to wystarczająca ilość przestrzeni, to sytuacja zmienia się w przypadku przedsiębiorstw.
Duża ilość dokumentów, prezentacji, czy też arkuszy kalkulacyjnych oraz innych rodzajów plików może w bardzo krótkim czasie zająć całą dostępną i darmową przestrzeń do wykorzystania. Szczęśliwie Google Drive pozwala na łatwe wykupienie dodatkowej przestrzeni. W zależności od potrzeb można zdecydować się na nabycie 100 GB, 200 GB lub 2 TB!. Dzięki takiemu rozwiązaniu nawet największe przedsiębiorstwa mogą cieszyć się z łatwego dostępu do niezbędnych plików. Warto podkreślić, że wykupienie dodatkowej przestrzeni wiąże się z wieloma dodatkowymi usługami. Mowa przede wszystkim o:
– dodatkowej pomocy ze strony ekspertów Google,
– możliwości korzystania z wolnego miejsca przez członków rodziny,
– różnego rodzaju dodatkowych korzyściach.
Uzyskana pomoc od ekspertów Google może dotyczyć nie tylko kwestii związanych z Google Drive, ale również z innymi usługami Google. Dzięki temu firma może z łatwością wykorzystać cały potencjał, jaki wiąże się z tymi usługami. Z tego rodzaju pomocy nie mogą skorzystać użytkownicy darmowego pakietu podstawowego. Z kolei usługa podziału miejsca pomiędzy członków rodziny pozwala na udostępnienie własnej subskrypcji nawet pięciu osobom.
W przypadku korzyści dodatkowych można wspomnieć m.in. o wydłużonym okresie Premium YouTube, czy też o dodatkowych środkach w sklepach Google. Inne korzyści to m.in. tańsze rezerwacje hoteli oraz wiele innych benefitów powiązanych z różnorodnymi usługami od Google. Dodatkowo za wszystkie korzyści wystarczy zapłacić kilka złotych miesięcznie. W zależności od wybranego planu mowa o opłatach od 8,99 miesięcznie do 46,99.
Cena za usługę jest uzależniona od ilości wykupionego miejsca. Oczywiście opłata 8,99 pozwala na uzyskanie dodatkowych 100 GB. Płacąc 13, 99 można cieszyć się aż z 200 GB. Najdroższym rozwiązaniem jest wykupienie 2TB. Warto jednak mieć na uwadze, że cenę można jeszcze bardziej obniżyć (nawet o 17%), jeżeli zamiast zwykłej subskrypcji miesięcznej wykupi się pakiet roczny. W takiej sytuacji opłaca się subskrypcję za rok z góry.