W latach 60. XX wieku wdrażane były już systemy mogące zarządzać produkcją w firmach. Chodziło o to, aby kontrolować stan zapasów, gdyż dzięki nim firma mogła być bardziej konkurencyjna w stosunku do pozostałych. Lata 70. przyniosły jednak nieoczekiwane zmiany i okazało się, że większość firm nie może sobie pozwolić, aby przechowywać duże ilości zapasów. Wówczas rozwinął się system planowania zapotrzebowania materiałowego MRP, na którego bazie powstał system ERP. System ERP co to jest i dlaczego warto go wdrożyć?
Co to jest system ERP?
System ERP jest pojęciem, które najczęściej pojawia się w kontekście zarządzania przedsiębiorstwem. Jest to skrót od angielskiego zwrotu Enterprise Resource Planning i oznacza planowanie zasobów przedsiębiorstwa. Jest to dość szerokie pojęcie, które kryje w sobie wiele możliwości. Zadaniem systemu ERP jest pomoc w realizacji poszczególnych procesów, jakie zachodzą w produkcji. Ma on również sprawnie tymi procesami zarządzać. Najczęstszymi obszarami, w których znajdują zastosowanie systemy ERP, są księgowość, kadry i płace, wytwarzanie produktów, zbieranie zamówień, kontrolowanie stanów magazynowych, a także monitoring produkcji i jej jakości.
Zalety systemu ERP
System ERP został stworzony z myślą o zoptymalizowaniu działań firmy. Oprogramowanie pozwala efektywniej zarządzać całym procesem produkcyjnym, począwszy od środków pieniężnych, a skończywszy na pracownikach. Dobrej klasy system ERP integruje wszystkie działania, jakie zachodzą w danej organizacji, a to w konsekwencji prowadzi do usprawnienia i uproszczenia procesów. Dzięki niemu firma może liczyć na duży wzrost efektywności i wydajności. Poprawia się również jakość produkcji, a to prowadzi do wzrostu przychodów. Firma może także znacznie łatwiej planować zdolności produkcyjne, które zazwyczaj stanowią duże wyzwanie nawet dla wprawionych specjalistów.
Jak działa system ERP?
Wdrażając system ERP, można znacznie łatwiej zarządzać firmą. Wystarczy na każdym etapie produkcji wprowadzać dane do systemu na temat konkretnych działań. Jeśli każdy z pracowników wprowadzi odpowiednie informacje, to zostanie stworzony zbiór danych, które będą dostępne dla wszystkich. Na ich podstawie nawet najbardziej skomplikowane procesy produkcyjne będą znacznie łatwiejsze do realizacji i zaplanowania. Jeśli dodatkowo firma chce zbierać dane o problemach, czy stanie produkcji, to warto zastanowić się nad wdrożeniem dodatkowego narzędzia, jakim jest system MES.
Cechy charakterystyczne systemu ERP
System ERP jest oprogramowaniem modułowym, co oznacza, że składa się z niezależnych od siebie aplikacji, które współpracują ze sobą. System jest uniwersalny, a więc może być stosowany w różnych branżach, w dużych i mniejszych przedsiębiorstwach. W systemie ERP znajdują się moduły, które pozwalają zarządzać księgowością i finansami, zakupami i sprzedażą oraz środkami trwałymi i gospodarką magazynową. Jest to zintegrowany system informatyczny, funkcjonalny, a wprowadzanie danych następuje w czasie rzeczywistym.