Strona główna
Technologia
Tutaj jesteś

Polski rynek oprogramowania CAD. Alternatywa dla Autocad.

30 grudnia 2020


AutoCAD to znany na całym świecie wiodący program do projektowania 2D. Jest to nieocenione narzędzie do kreślenia i detalowania, które rewelacyjnie pomaga tworzyć dokumentacje każdemu projektantowi. Niestety, dla nas użytkowników program jest płatny, a od jakiegoś czasu dodatkowo został obarczony czasowymi licencjami. Koszt utrzymania jednego, a tym bardziej kilku stanowisk znacznie urósł. Z tego względu warto zastanowić się nad tym, jaka jest alternatywa dla AutoCAD.

Oprogramowanie CAD dostępne na polskim rynku.
W obliczu dodatkowych subskrypcji nałożonych przez producenta, firmę Autodesk, na swój program do projektowania, w dość szybkim tempie zaczął się rozrastać rynek tańszych lub wręcz darmowych programów typu CAD. W pierwszej kolejności zaczęły się pojawiać programy mogące odtworzyć pliki ze skrótem .dwg oraz niekiedy pozwalające na minimalną, podstawową obróbkę takiego rysunku. W miarę rosnących potrzeb konsumentów pojawił się problem i pytanie: w czym pracować, jeśli potrzebujemy profesjonalny program do projektowania 2D w przystępnej cenie? W odpowiedzi na tę zagwozdkę pojawiło się na rynku wiele alternatyw dla AutoCADa, gwarantujących wydajne i profesjonalne narzędzie w odpowiednim budżecie. Firma Autodesk swoim użytkownikom kojarzy się z wysoką jakością niestety, sama marka podwyższa cenę programu. Czy jesteśmy w stanie znaleźć zamiennik o przybliżonej funkcjonalności i wydajności z ceną niezawierającą czegoś, co potocznie jest nazywane „podatkiem od luksusu”? Zdecydowanie tak. Spośród wielu dostępnych na rynku programów jest kilka, które ze spokojem może konkurować o miejsce na podium.

Top Apps, czyli programy CAD warte wypróbowania.
W poszukiwaniu zamiennika dla naszego programu do projektowania warto bliżej się przyjrzeć przetestowanym już przez użytkowników opcjom. Największą popularnością i pozytywnymi opiniami wśród płatnych, aczkolwiek przystępnych programów cieszą się GstarCAD, progeCAD i ZWCAD. Tu warto nadmienić, że przejście na program GstarCAD, staje się niemal niezauważalne, ponieważ program wyposażony jest w niemal identyczny interfejs jak AutoCAD. Obsługa zamiennika jest intuicyjna i dla osoby pracującej wcześniej na oryginalnej wersji nie stanowi najmniejszego problemu. Co ciekawe, producenci wspomnianych programów, mogą pochwalić się pakietem dodatków, które z powodzeniem działają, a sam Autodesk dopiero zamierza wprowadzić takie opcje na rynek. Jeśli chodzi oprogramowanie, które bez większych trudności możemy pobrać z Internetu, warto pochylić się nad pozycjami, takimi jak: QCad, LibreCad, TinkerCad, FreeCad oraz BRL-CAD. Wiadomo, że poszczególne programy będą różnić się od swojego pierwowzoru, ale z łatwością pozwolą tworzyć nam profesjonalne projekty, których jakość nie będzie odbiegać od takiego wykonanego w AutoCAD.
Z roku na rok przybywa użytkowników programów do projektowania. Rozwój technologii, wtyczki, filtry, wszystko to sprawia, że programy tego typu mają coraz większe zastosowanie, a tańsze i przystępne alternatywy dla AutoCad cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Redakcja rankscore.pl

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?